Sēlijas salas

Sēlija ir Latvijas ainaviski daudzveidīgākā vēsturiskā zeme – skaista jebkurā gada un diennakts laikā. Šeit nav izteikta centra, Sēlijas musturu veido mazās apdzīvotās vietas, “salas”, kā šeit ierasts teikt. Viensētu puduri, skrajciemi, mazi ciematiņi ieriktējušies starp Sēlijas paugurvaļņa apaļumiem, blakus mazām, līkumotām upītēm ar dzintaraini brūnu, sfagnos izfiltrētu ūdeni. Purvi, meži, pļavas un savvaļas dzīvnieki Sēlijā ir tikpat svarīgi kā cilvēki, šeit aizvien pret dabu izturas ar bijību un dziļu cieņu. Sēlijā tā riktīgi nav iedzīvojusies neviena sveša ticība. Sēlis uz baznīcu gan mēdz aiziet, bet īstais templis, kur pabūt ar sevi un apdomāt lietu kārtību, aizvien ir mežs, purvs, pļava, ezers.

Rudeņos meži pilni baraviku, purvi sarkst no dzērvenēm, silos riekšām vien grāb brūklenes, zilenes… to visu ēd svaigu, lai sula tek, liec pagrabā – sālītu, marinētu. Pievāri klāt dzeltenu kartupeli, piecep bļodu ar pankūkām, un kas tev vairs ko var padarīt? Tu esi drošībā, ko tev iedod paša zeme, paša dārzs, paša darbs. “Bads, iepūt man!” – tā saka vecie ļaudis rudeņos, kad pedējais grozs kartupeļu iebērts pagraba arodā.

Nebaidieties no Sēlijas mazajiem, baltajiem celiņiem, kas savieno mūsu “salas”! Tie ir skaistākie, gleznainākie ceļi Latvijā. Dodieties pa tiem no saimnieka pie saimnieka, skatot to mīlestību, ar kādu lielais ledājs, atkāpjoties uz Ziemeļiem, saglaudījis Sēlijas zemi maigās pauguru krunciņās.

9.-10.
septembris

Kafejnīcas

Lai pietuvinātu karti, turēt taustiņu "Ctrl" un izmantot peles rituli

Kafejnīcas

Aktivitātes

Meža ielokā, netālu no Daugavas, atrodas Vinila sēta, kur lauku atmosfērā varēsiet baudīt labu mūziku skaņuplašu formātā. Namatēvs Vinila Valdis pastāstīs par 60to un 70to gadu rokmūzikas platēm un demonstrēs labākās melodijas.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Pils saimnieki aicina kopā baudīt Svētkus īpašā noskaņojumā, atceroties, ka dzīve pats svarīgākais ir ģimene un tas saliedēšana pie pusdienu galda.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Jau 18 gadus Lāsma Mežsēta priecājas dāvanā saņemt vāveres, tā mājā izveidojusies vesela vāveru kolekcija, ko varēs aplūkot mājas kafejnīcas viesi.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Gaidīsim mieloties gribētājus uz kārtīgu maltīti, kuras laikā jebkurš kļūs par mūsu radinieku uz mūžu, ja ne likumīgi, tad sirdī noteikti. Pasākuma laikā paredzēti dažādi pārsteigumi un aktivitātes, kuras iepriekš gribam paturēt noslēpumā.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Vai gribi izbaudīt senatnes garšu? Vai gribi atgriezties bērnībā? Tad to varēsi izbaudīt “ Sēlijas kafejnīcu dienās” apmeklējot Veco Lašu mācītājmuižu, vietu, kurā pirms 309. gadiem piedzima Godhards Frīdrihs STENDERS, jeb tautā dēvētais “Vecais Stenders”.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Sēļu sēta “Gulbji” ir mežu, dabisku pļavu un pauguru plašums ar savu ezeru, tīru avotu un dīķiem, apmēram 6 km attālumā no Rubenes pagasta centra, Jēkabpils novadā, un glabā senču mantojumu sestajā paaudzē.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Pļavas muzejs, ko vēsturiskajā Kaldabruņas sākumskolas ēkā ir izveidojusi biedrība „Ūdenszīmes”, ikdienā piedāvā emocionālu dabas un vietas vēstures ekspozīciju, aizraujošus stāstus gan latviešu, gan sēļu valodā. Skatāma arī multimediju ekspozīcija „Pusnakts pļavā”.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Viesu nams – kafejnīca “Liepas” pašlaik ikdienā piedāvā banketu servisu, individuālus pasūtījumus, nakšņošanas iespējas, taču Mājas Kafejnīcu dienu ietvaros vērsim vaļā durvis arī individuālajiem kafejnīcas apmeklētājiem, lai satiktos ar sen neredzētiem pastāvīgajiem viesiem un uzņemtu arī jaunus viesus, kas pie mums vēl nav bijuši.

Uzzini vairāk

Kurš gan nepazīst to sajūtu…Aizbrauc ciemos pie vecmammas viss smaržo pēc bērnības garšas un mājās neviens neaizbrauc ar tukšu vēderu. Tā ir tik patīkama un silta sajūta!

Uzzini vairāk

Brīvdienu māja Sprīdīši atrodas Vecsēlpils muižas magazīnas klētī Jēkabpils novada Sēlpils pagastā.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Te būs nogaršojami daudzi neparasti ievārījumi (sīpolu, dažādu augļu un ogu, zālīšu, tomātu, gurķu…) un dārzeņu konservi, papildinot ar tiem slaveno Kalkūnu skursteņkūku.

Ja kārosies siltu ēdienu, būs dabūjami Mežameitas zupa ar grauzdiņu un apceptas bavāriešu desiņas ar dažādiem garnīriem!

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Aicinām visus uz Šēderes kultūras nama zaļo pagalmu, kur simtgadīgu liepu ēnā, varēsiet baudīt acīm patīkamus dabas skatus un ļoti gardu maltīti.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīca godā cels pākšaugus un iepriecinās savus apmeklētājus ar sātīgo lēcu zupu un balto pupiņu – šokolādes desertu. Ēdienkarte veidota draudzīga veģetāriešiem. Katru viesi pie galdiņa izklaidēs un pārsteigs burvju mākslinieks.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Joprojām Sunākste atrodas skaistu mežu ielokā un visi ceļi ved pa granti, bet kā tautā saka – “…jo dziļāk mežā, jo vairāk malkas!”, bet malka tagad zelta vērtē.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Raiņa bērnības mājās Tadenavā būs iespēja baudīt ēdienus no paša dzejnieka ēdienkartes.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīcas saimniece ir aizrautīga pavāre savai ģimenei ar daudzu gadu pieredzi. Sabalansētā ēdienkarte, kura izveidota no plaša klāsta pašu atzītiem favorītiem, sniedz pilnvērtīgu maltīti, kas sevī apvieno gan garšas baudījumu, gan sātu.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Rudens Dārza svētki apvienojumā ar Mājas kafejnīcu dienām Gricgales Medņu kroga dārzā būs trešie dārza svētki 2023. gada tūrisma sezonā.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Raibie labumi no mazpilsētas Subates krājumiem. Piedāvājumā sēļu zupa, “Mazā namiņa” uzkodas, sautējums un saldumi gleznainā mazpilsētā Subatē, baudot skaisto skatu no Subates luterāņu baznīcas kalna.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Pilkalnes muiža ir viena no Sēlijas pieturvietām pašā pierobežā, kuru daudzi jau zina ne tikai tās īpašās atmosfēras, bet gardās virtuves dēļ, jo mājas saimniece ir ne tikai pavāre pēc aicinājuma, bet arī profesijas un lutina viesus ar gardām maltītēm.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Nu jau trešais gads kā esam “Mājas kafejnīcu dienu” dalībnieki. Septembrī mūsu pusē ir kartupeļu talku laiks un, protams, tūlītēja ražas prove uz šķīvja.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

«Mikado Ilūkste» vieta, kur ir interesanti dažāda vecuma un paaudžu viesiem, gan lieliem gan maziem, mēs piedāvājam izklaides, spēles, tirdziņu un prieku jūsu vēderam.
Tā ir unikāla vieta ģimenēm ar savu individuālo stāstu un vēsturi, ar ko dalīsies „Mājas kafejnīcu dienās”.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Ja būsi te pirmo reizi, ir vērts izstaigāt muižas apkārtni – pastaigāties pa Marijas tiltu, klausīties putnu dziesmas Ērberģes muižas parkā, redzēt estrādi, kura ir jaunākā celtne muižas teritorijā.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Bebrenes vispārizglītojošā un profesionālā vidusskola atrodas Grāfu Plāteru-Zībergu muižas kompleksā. Skolā kā jau skolā – gūstam zināšanas, apgūstam dzīves prasmes un radoši izpaužamies.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Esiet mīļi gaidīti piedzīvot seno dzirnavu burvību Bebrenē. Kultūrvēsturisko priekšmetu, lauksaimniecības un antīkās tehnikas kolekcija, amatnieku un mākslinieku radošie darbi papildina 19. – 20. gs. savdabīgo telpu interjeru.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Sīmaņu saimniecības pagalmā aicinām uz “Džeza gardēžu vakariņām”, jums būs iespēja izvēlēties “set menu”, kas īpaši izstrādāts lai apvienotu gardu gaumi un mūzikas vēsmas.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Jaunjelgavas luterāņu baznīcai ir sena vēsture. Kādreiz diža un skaista baznīca, kuras pirmsākumi meklējami 17.gadsimta sākumā, atradās pilsētas centrā, bet pēc postoša ugunsgrēka 1947. gadā mēs atrodamies pilsētas nomalē.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Pirms vai pēc maltītes ikviens aicināts apskatīt blakus esošo Dvietes muižu, kā arī izstaigāt rudenīgo Dvietes parku. Visas dienas garumā būs iespējams skatīties arī foto kolāžas un vērot dažādu laika griežu īsfilmas par Dvieti un dvietiešiem.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Zirgi un lauku romantika Daugavas lokos. Zirgu sētā “Klajumi” sastopas cilvēks, zirgs un daba. Zirgu sētas “Klajumi” ķēķis izveidots vecajā Ulmaņlaika zirgu stallī, ķēķa ēdieni tiek gatavoti no zināmas izcelsmes produktiem, kas iegādāti no vietējiem ražotājiem.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Apskates saimniecība Lavandas sēta aicina uz mājas kafejnīcu “Lavandas sētā”, kur katrs varēs baudīt pikantās amerikāņu “BBQ” tradīcijas ar vieglu “Provansas” piegaršu.

Uzzini vairāk

Apskates objekti

Staburaga piemiņas vietā paveras neparasts skats un īpašas sajūtas. Lai gan klints nu jau labu laiku pavada zem Pļaviņu ūdenskrātuves ūdens, tā īpašā aura ir jūtama vēl šobaltdien. Sajūtu paspilgtina boja, kas ielaista vietā, kur kādreiz atradusies Staburaga klints spice ar avotu. Parks ir piemērots miera un plašuma baudītājiem, vēstures mīļiem un jebkuriem interesentiem kam patīk leģendām apvītas vietas.

Iepazīt Sēlijas unikalitāti tās pievārtē iespējams Ērberģes muižas kungu mājā, kas saglabājusies līdz mūsdienām. Tajā atrodas Mazzalves pamatskola. Muižā darbojas aktīvi cilvēki, kas uztur ne vien zinību, bet arī vēsturisku garu. Iepriekš piesakoties var apskatīt barona pudeļu kolekciju, pie muižas esošo slaveno Marijas tiltu un iepazīt Sēlijas sakrālo mantojumu Ērberģes pusē. 

Gleznainais Zasas muižas parks esot samazināta Gatčinas parka kopija, nosaukts barona fon Zasa vārdā. Uzsākts veidot jau 18. gadsimtā kā ainavu parks romantiskā stilā. Uzkalniņi, saliņas, tiltiņi, taciņas, muižas parku stila lapenītes un vides objekti gaida ik uz stūra, lai parka viesiem izstāstītu dažādu gadsimtu leģendas, kas šeit mājo.

Alpaku Sala ir alpaku audzētava Sēlijā. Šeit vienmēr ir alpaku gadalaiks, atpūta dabas skaņās, alpaku vilnas dzija un adījumi un mazo alpacēnu rotaļas. “Dzīparu “ mājā viss interesantais par diega tapšanu piedāvā izzinošu atpūtu ģimenēm – baudīt alpaku sabiedrību dabas skaņās bez cilvēku “burziņa” un uzzināt par alpakām visu, ko zina saimniecības īpašnieki. (Iepriekšēja pieteikšanās).

Subates pilsētas vēsturiskais centrs ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis, veidojies 16. – 19. gs. Līdz mūsdienām no tā veidola, ko ieskāva četru dažādu ticību dievnami, mazstāvu koka apbūve, kas rindojas gar šauru un līkumotu ieliņu malām, nav saglabājies viss. Dabas apstākļi – pilsētas atrašanās subglaciālās iegultnes krastos (ar Lielo un Mazo Subates ezeru tajā) piešķīruši pilsētai Latvijai neierastas skatu perspektīvas.

Dažāda garuma takas vijas Dienvidsusējas ielejā. Marķētas takas, upes līkloči, lapenes un labiekārtotas ugunskuru vietas, gravas un mežonīgi skati – tas viss ceļotāja atpūtai dabā.
Pie Gārsenes pils atrodas 4 ha plašais pils parks, no kura sākas dabas takas. Tās sāktas veidot līdz ar pils būvniecību un viena no galvenajām ieejām takās ved pa barona dārznieka stādītu ošu aleju. Takās skatāmi vairāki desmiti dabas objektu – gan dižakmeņi, gan dižkoki un citi neparasti dabas brīnumi.
Mežā gar upes krastiem vijas dažāda garuma labiekārtotas pastaigu un izziņas takas – Kultūrvēsturiskā taka, Zaļā taka, Baronu pastaigu taka, Staburaga taka Bērniem patiks apskatīt raganas māju un satikt rūķus. Aktīvās atpūtas cienītāji varēs izkāpelēt daudzos pakāpienus, stāvās gravas un vērot upes straumi, kas žigli ņirb akmeņainajā gultnē.

Sēlpils pagasta Zvejnieklīcī meklējiet pavisam īpašu baznīcu, kuru atjauno vietējā draudze. Baznīca daudz cietusi laiku kūleņos. Kā gaiša, mierīga bāka tā stāv pakalnā, no kura redzams Daugavas līcis ar šai vietai raksturīgiem, stāviem dolomīta krastiem.
Sēlpils baznīca, nesen tautā iedēvēta par Zaļo baznīcu, ir unikāla un ievērojama ar īpatnējo jumta risinājumu. Glābjot baznīcu no galējas iznīcības, tās drupām uzlikts masīvās metāla konstrukcijās iebūvēts gaismas caurlaidīgs materiāls. Šis risinājums baznīcā rada īpašu, tīru un siltu atmosfēru. Askētisks iekārtojums, kas veidots no tuvās Daugavas radzēm, aicina uz patiesu garīgumu, bet vienmēr atvērtas durvis apliecina, ka jebkurā brīdī esi šeit gaidīts savai, īpašajai sarunai ar Dievu.