Valmieras novads – Ziemeļvidzemes sirds!

Valmieras novads patiesi ir Ziemeļvidzemes sirds, un Mājas kafejnīcu dienas palīdzēs to ieraudzīt savām acīm un izbaudīt no sirds. Novads ir bagāts ar dabas daudzveidību, kultūrvēsturisko mantojumu, vairākiem muzejiem un čakliem uzņēmējiem. Gauja kā Valmieras galvenā iela, Valmieras Sv. Sīmaņa baznīca ar tās gaili torņa virsotnē, Valmiermuižas viesmīlība, Burtnieku ezera saulrieti un ziemeļblāzmas, spēka smelšanās Zilākalnā, elpu aizraujošās Valmieras vasaras teātra festivāla izrādes vietās, kur ikdienā izrādes netiek spēlētas, putnu vīterošana Oleru muižā un purva takā, bērnības garšas kopā ar Rūjienas saldējumu – tas viss un vēl daudz vairāk Tevi sagaida ceļojumā pa Valmieras novadu!

Valmieras novada iedzīvotāji vienmēr bijuši lieli darītāji. Tā tas bijis jau izsenis, kad plašais upju tīkls ar tās galveno artēriju Gauju rosinājis cilvēkus te dzīvot un attīstīt saimniecisko darbību. Jau viduslaikos vietējie iedzīvotāji, pateicoties Hanzas laiku liellaivām, kas ieceļoja Gaujā, iepazina svešzemju preces, garšvielas, dažādus amatniecības izstrādājumus u.c. labumus. Iespējams, pateicoties tieši šim saimnieciskuma gēnam, Valmiera uzplaukusi un kļuvusi par Vidzemes reģiona ekonomiskās izaugsmes, saimniekošanas, izglītības un izcilas dzīves kvalitātes centru, lepojoties ar zaļo dzīvesveidu, domāšanu un izciliem veiksmes stāstiem pasaulē.

Valmieras novadā dzīvojam zaļi, gan cienot dabas vērtības, gan ļaujoties dzīvespriekam. Mēdzam teikt, ka Valmiera ir industriāla pilsēta, kas patiesībā ir mežs. To jo īpaši var piedzīvot vasarā, kad, paveroties no Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcas torņa, pilsēta ir pazudusi koku zaļumā. Novada dabas bagātības apliecina arī šeit esošās īpaši aizsargājamās dabas teritorijas – Gaujas Nacionālais parks, aizsargājamo ainavu apvidus “Ziemeļgauja”, Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts, dabas parks “Salacas ieleja” un teju 10 dabas liegumi, piemēram, “Zilaiskalns”, “Sedas purvs”, “Burtnieku ezera pļavas” u.c.

Kad darīšanas prieks tiekas ar dzīvesprieku un dabas godināšanu, brīnumaini notikumi kļūst par īstenību. Tajā vēlamies dalīties, jo kopā spējam ļoti daudz, jo īpaši svarīgi – dzīvespriekā smelties spēku un iedvesmu. To varēs piedzīvot arī Mājas kafejnīcu dienās Valmieras novadā 6.–7. augustā, kad atklāsies skaisti un interesanti stāsti un mūspuses dabas veltes prasmīgās darītāju rokās pārtaps īstenā garšu baudījumā.
Auksto zupu Rozes gaumē vai uz ugunskura gatavotu maltīti meksikāņu labākajās tradīcijās, mazās Pavlovas kūciņas, burgerus, pašceptu maizīti un mammas pīrāgus, sviestā ceptu Burtnieka zandartu, plānās pankūkas ar visdažādākajiem pildījumiem, mājas Cielaviņu, vegānisko plovu, atvēsinošus dzērienus un vēl daudzus citus gardumus vairāk nekā 2 500 viesi baudīja 20 mājas kafejnīcās Valmieras novadā 2021. gada vasarā. Šogad solās būt ne mazāk interesanti, Mājas kafejnīcu dienu dalībnieki spodrina ne tikai dakšiņas, bet arī deju kurpes un mūzikas instrumentus, lai ciemošanos savā mājas pagalmā padarītu vēl īpašāku.

6.-7.
augusts

Kafejnīcas

Lai pietuvinātu karti, turēt taustiņu "Ctrl" un izmantot peles rituli

Kafejnīcas

Veģetāriešiem draudzīgi

Mājas kafejnīcas piedāvājumā būs iespējams nogaršot sezonālus gardumus ar Vidusjūras noti, kas uz apmeklētāja šķīvja nonāks pa taisno no saimniecības dārzeņu un ziedu dobēm.

Uzzini vairāk

Mājas kafejnīcas viesi varēs ne tikai piepildīt savus vēderus, baudot maltīti uz vietas BURTNIEKKRASTĀ, bet arī iegādāties dažādus kūpinājumus vēlākiem vēderpriekiem.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Mājas kafejnīcas viesiem būs lieliska iespēja ne tikai baudīt saimnieku izlolotus ēdienus, bet arī apmeklēt dažādus ķepaiņus un pūkaiņus mini Zoo.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Mājas kafejnīcas viesiem būs iespēja izgaršot īstenus veģetāro ēdienu meistarstiķus, kas palutinās ne tikai veģetāriešu garšas kārpiņas, bet arī aizvedīs jaunos garšas piedzīvojumos visēdājus.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

VĪGANŠU viesiem būs iespējams izgaršot uz ugunskura gatavotas zupas. Ciemiņi varēs arī paši līdzdarboties ēdienu gatavošanā un pagatavot vasaras auksto zupu pēc savas gaumes – veģetāru vai ar gaļu.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Mājas kafejnīcā PALIENES DĀRZS ir īpaši izmeklēta un rūpīgi darināta ēdienkarte, kurā saplūst lokālā identitāte un pasaules garšu buķete, kas viesus ievedīs galvu reibinošā gardēžu piedzīvojumā.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīcā rosās darbīgie Sēļu pagasta Tautas nama sirdscilvēki, kuri ar prieku uzņems viesus gan dienas, gan īpašajā – romantiskas noskaņas – nakts kafejnīcā.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi

ŠĶŪŅA viesi papildu ēdieniem varēs baudīt dažādus gardus dzērienus – saldējuma kokteiļus, mājas vīnu un citus.

Uzzini vairāk

Ģimenes tētis daudzus gadus darbojas gaļas pārstrādes uzņēmumā, kur ieguvis zināšanas, kā gatavot dažādus gaļas ēdienus – tieši tāpēc mājas kafejnīcas PIE ZIEČA akcents tiks vērsts uz gaļas wrapburgeriem un citiem proteīnu bagātiem ēdieniem.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Mājas kafejnīcā PIE ŪDENSMĀJAS saimnieko Briču ģimene, kas savas mājas kafejnīcas durvis vērs savā lauku sētā – saimniecībā JAUNJĒRCĒNI.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīcas apmeklētājiem būs iespējams ne tikai baudīt gardos dzērienus un uzkodas, bet arī izzināt vīna darītavas stāstu no vīnziņa Riharda Berga un iegādāties produkciju līdzņemšanai.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Mājas kafejnīcas viesi varēs baudīt dabu, pastkartes cienīgus skatus, Svētozola enerģiju un Henilānu ģimenes gatavotos ēdienus un dzērienus.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Mājas saimnieki Solvita, Modris, Alīna, Agris un Melānija aicina mājas kafejnīcas viesus nodoties lauku garšu meklējumiem, izgaršojot un ieelpojot Grantskalnu pļavu, piemājas dārza un tuvējo mežu bagātības.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Mājas kafejnīcā ZAĻAIS VARŠ deviņu cilvēku sastāvā saimnieko Dzirkaļu ģimene. Kafejnīca atrodas ģimenes izlolotajā bioloģiskajā saimniecībā, kur dabas un lauku ieskauti mājas kafejnīcas viesi varēs baudīt bagātīgu un veselīgu mielastu un nodoties dažādām izklaidēm. ZAĻĀ VARŠA teritorijā satiekas dabiskais, vienkāršais un vecais ar jauno.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Viesiem būs iespēja nogaršot uz ugunskura vārītu soļanku, tomātu krēmzupu un našķoties ar kūkām – mazajām Cielaviņām, medus kūku, dažāda veida siera kūkām, Pavlovām un citiem gardumiem.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīcā BURKĀNCIEMA ZAĻAIS SAPNIS rosās Petruseviču ģimene, kas saviem viesiem piedāvās baudīt gardu maltīti savā plašajā un skaistajā dārzā.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīca SAVIEŠI PRIEDĪTĒS savu kafejnīcas piedāvājumu rīko festivāla gaisotnē un formātā.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Mājas kafejnīcā būs iespēja izbaudīt ēdiena burvību dabas klēpī – nogaršot prasmīgi gatavotu laša krēmzupu, dažāda pildījuma pīrādziņus, sezonas gardāko dārzeņu plati, kūkas un desertus.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Piemājas dārza un mājas kafejnīcas IPOMEJA saimniece Gunta saviem viesiem piedāvās nobaudīt ne tikai dažādus batāšu ēdienus skaistajā ābeļdārzā, bet arī doties ekskursijā pa pašas audzētu batāšu lauku.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi

Kafejnīcas saimnieki būs padomājuši par viesu garšas kārpiņu palutināšanu – ar sāļajiem pīrāgiem un dažādām, mutē kūstošām kūkām, ļaujot iegrimt dārza vai meža velšu garšās.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

BAUŅU BULLĪŠA komandā saimnieko pieredzējis pavārs, kurš savas pramses jau ir parādījis vairākos Valmieras restorānos un nu priecēs mājas kafejnīcas viesus.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Mājas kafejnīcas galvenais akcents tiks vērsts tieši uz izlolotajām asinsdesām, bet papildu tām būs iespējams nobaudīt dažāda veida zupas, ķīseļus ar visdažādākajām piedevām, kokteiļus un citus gardumus.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Mājas kafejnīca ZEM OZOLA pasākumā piedalās jau otro gadu. Arī šogad kafejnīcas saimnieki viesus lutinās ar mājās gatavotu ēdienu.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi

Mājas kafejnīcu dienās piedalīsies jau otro reizi. Kafejnīcā saimnieko Bērziņu ģimene, kura brīvajā laikā aktīvi dodas pārgājienos, brauc ekskursijās un bauda dabas tūrismu.

Uzzini vairāk

Apskates objekti

Izstāžu zālē sastapsi īstenu Rūjienas patrioti, pilsētas gidi un zāles vadītāju Līgu Siliņu, kura viesmīlīgi izrādīs rūjieniešu vai ar Rūjienu saistītu mākslinieku darbus, padalīsies ar dažādiem faktiem par Rūjienu un tās ievērojamajām personībām. Izstāžu zālē pieejama arī Japānas istaba, kur izvietoti sadraudzības pilsētas Higašikavas draugu dāvinājumi – tējas ceremonijai nepieciešamais, kimono un citas ar Japānu saistītas lietas. No 5. līdz 7. augustam Rūjienā norisināsies Rūjienas pilsētas svētki.

Nonākot Oleru muižā, sajūti senās lauku muižas kādreizējo dzīvesveidu. Radošā mākslinieku ģimene – Kārlis un Ieva Zemīši, kuri šobrīd saimnieko muižā – laipni ver sava nama durvis, piedāvājot gan ekskursijas pa muižu un ainavu dārzu, gan rīkojot koncertus un Dārza stāstu pasākumus. Netālu no muižas atrodas ~ 1km garā Oleru purva dabas taka ar laipu un skatu torni. Muižas apskati nepieciešams iepriekš pieteikt.

Valmiermuižas stallis iekārtots senajā lopu laidarā, kas Valmiermuižā atradies jau 19. gadsimta pirmajā pusē. Gluži kā muižas laikos, Valmiermuižas parkā un tuvākajā apkārtnē ir iespēja doties skaistās izjādēs zirga vai ponija mugurā, izbraukt ar pajūgu vai ziemas laikā ar kamanām. Stallī iespējams doties arī ekskursijās un uzzināt kur zirgi dzīvo, ko tie ēd un kā tiek trenēti. Apmeklējumu nepieciešams iepriekš pieteikt.

Vīsraga dabas taka ir izveidota dabas liegumā Burtnieku ezera pļavas. Tā sākas pie Burtnieku muižas parka Sudraba vārtiem, cauri parkam vedot uz Burtnieku ezera un Ēķinupes palieņu pļavām. Viens no takas pieturpunktiem ir skatu tornis, no kura pārskatāmas palieņu pļavas un ezera dienvidaustrumu krasts, kurā slejas staltās Burtnieku baznīcas tornis. 2 km garās takas iziešanai nepieciešamas aptuveni 45 minūtes

Zilākalna pakājē atrodas Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centrs ZTornis. ZTornī iespējams apskatīt vēsturisko ekspozīciju par dabas objektu un svētvietu “Zilaiskalns”, Zilākalna ciematu, industriālā mantojuma objektu – ūdenstorni, kurā iespējams arī uzkāpt. Ar virtuālās realitātes palīdzību apmeklētāji var pacelties virs Zilākalna un ielūkoties vēsturiskajā šaursliežu dzelzceļa lokomotīvē. Pēc ekskursijas pa ZTorni iespējams izbraukt ar sliežu velosipēdiem ZRailbikes pa šaursliežu dzelzceļa sliedēm. Apmeklējumu nepieciešams iepriekš pieteikt.