Smiltenes novads – piedzīvojums garšu simfonijā!

Smiltenes novads ir spēcīga Vidzemes “tūrisma asinsrites” sastāvdaļa, kas vijas gar A2 šoseju. Smiltenes novads ir vieta, kur dzīvot, strādāt, veidot ģimeni, mācīties, aktīvi atpūsties, kopt kultūras tradīcijas un attīstīt uzņēmējdarbību.

Elpu aizraujoši dabas skati – smilšakmens atsegumi, dolomīta klintis, urdzošas upes un neskaitāmie ezeri, mijas ar viesmīlīgiem saimniekiem, kuri augstu godā latviskās vērtības un augusta izskaņā vērs savu māju, pagalmu, sētu un arī dvēseļu durvis, lai celtu galdā un iepazīstinātu ar saviem īpašajiem, sezonālajiem ēdieniem.

Šogad Mājas kafejnīcu smaržu Smiltenes novadā varēs sajust 20. un 21. augustā. Šeit viesi tiks cienāti ar dažnedažādiem ēdieniem- tādiem, kas tapuši no senču receptēm vai atklāti eksperimentējot, tādiem, kuru pagatavošanā izmantota labākās kvalitātes gaļa un sezonāli, savās sētās audzēti, dārzeņi un augļi, veģetāriem šedevriem, no kuriem garšu kārpiņas priekā gavilēs, restorāna cienīgām maltītēm un vēl un vēl.

Vislabākais veids, kā rast iespaidu par apmeklēto vietu ir pastaigāties pa to, gluži kā to darītu vietējie. Bieži vien, dodoties ar kājām var pamanīt nelielas, bet brīnišķīgas detaļas vai piedzīvot pasakainas pieredzes, kas var padarīt apmeklējumu unikālu, atmiņā paliekošāku un arī, iespējams, ļaut pieredzēt agrāk neizjustas emocijas!

Mēs Jūs gaidīsim – brauciet pie mums uz Smiltenes novadu!

20.-21.
augusts

Kafejnīcas

Lai pietuvinātu karti, turēt taustiņu "Ctrl" un izmantot peles rituli

Kafejnīcas

Aktivitātes

Mājas kafejnīcu dienu laikā, viesiem tiks piedāvāta garda maltīte, vietējo ražotāju veldzējošie dzērieni bārā, klasiskā dzīvā klaviermūzika (un citi instrumenti), kino  šķūnis, iespēja apskatīt un iegādāties vietējo amatnieku izstrādājumu, spontānās dzejas darbnīca.

Uzzini vairāk

Viesiem būs iespēja baudīt maltīti, kuras pagatavošanā izmantoti Latvijā inovatīvie sublimētie jeb auksti kaltētie produkti – tos saimnieku ģimene ražo tepat Trapenes pagastā.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīcu dienu laikā, viesiem tiks piedāvāti Vidzemei raksturīgie un Vidzemes muižkungu ēdieni. Būs arī Pirts skolas audzēkņu meistarklase savvaļas augu un ziedu dabīgās kosmētikas gatavošanā, pirtsslotu siešanas meistarklase.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Ceplī izgatavo ierobežotas tirāžas produkciju, kā arī priekšmetus pēc individuāla pasūtījuma. Keramikas darbnīcā, iepriekš piesakoties, rīko radošās darbnīcas, kuru laikā iespējams iepazīt gan māla iegūšanas procesu, gan  keramikas priekšmetu izgatavošanas gaitu.

Uzzini vairāk

Mājas kafejnīca “KUMĪNS UN PĒTERSĪLIS” ir tēva un meitas veidots kopprojekts garšu pasaulē. Šī gada izvēle – Tuvie Austrumi. Gatavojot vietējos produktus, izmantosim austrumiem raksturīgās garšas un to pasniegšanas veidu.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīcu dienās būsim atvērti lauku dzīves svinēšanai un kopā būšanai īstu Rančo svētku garā, cienāšu ar mūsu ģimenes otro māju, Apvienotās Karalistes, iecienītām pēcpusdienas Karaliskās tējas kūciņām un garšām.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Viesiem būs iespēja iepazīt muižas pirmo stāvu ekskursijā, un ik katru jaunu stundu baudīt dzīvo mūziku, par kuru rūpēsies senās mūzikas entuziastes – Maija Kļaviņa (flauta) un Gertruda Jerjomenko (klavieres), uzburot 19. gs. balles atmosfēru virtuozās valšu melodijās.

Uzzini vairāk

Mājas kafejnīcu dienā šis dārzs vērs vārtus vaļā franču gaumei, kūkām, kafijai un saldiem pārsteigumiem- dārza vidū, dīķa krastā, saimnieku viesmīlībā.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Esam ģimene, kas dzīvo senā lauku sētā un vienmēr ar prieku uzņemam ikvienu pie sevis. Mums patīk radīt svētkus un atpūtu citiem. Tas patiesi iepriecina, tāpēc 20.vaugustā ar lielāko prieku sagaidīsim katru gardēdi savā sētā.

Uzzini vairāk

Pirms tam iegūtās nominācijas par sakoptāko ģimenes māju Smiltenes novadā motivēti, “Liepziedu” saimnieki mīļi gaidīs savā sētā. Būs iespēja apskatīt teritoriju, kā arī nobaudīt ģimenes iecienītākos ēdienus.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Ābeļdārzā būs iespējams baudīt Palmu ģimenes sarūpētu pikniku, kurā tiks izcelti sezonālie un vietējie produkti. Goda vietā ģimenes audzētais rabarbers un āboli, kuru garšu nianses varēs izbaudīt gan pašu gatavotos ēdienos, gan zefīros.

Uzzini vairāk

Vēlamies Jūs aicināt baudīt šo mīlestību kopā ar mums Jaundrustu mājas restorānā, dodot un daloties ar mūsu kuplās ģimenes spēku un tradīcijām, uzņemot enerģiju kā ķermenim, tā arī prātam un garam.

Uzzini vairāk

Mājas kafejnīcu dienu laikā RAUNAS ĶIPLOKA dārzā un pagalmā viesiem tiks piedāvāti ēdieni no Raunas dārzu, mežu un upju veltēm, kas jo īpaši gardi kopā ar ķiploku.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi

Mājas kafejnīcu dienas ietvaros kafejnīca “Garbanzo” piedāvā ikvienam nogaršot vegāniskas un veģetāras uzkodas un kūkas.

Uzzini vairāk

Pie mums ir vieta kur tikties ģimenei, draugiem un vienkārši jaukiem cilvēkiem. Gaidām ciemos ikvienu, kam patīk labā kompānijā forši pavadīts laiks.

Uzzini vairāk

BIRZĪ ļaudis ikdienā pēta un eksperimentē ar dabas sulām, izgatavo sulīgas lietas un izdomā tām jaunus pielietojumus. Vienlaicīgi iespaidojas no senču tradīcijām, meklē senas liecības par pielietotajām praksēm agrākos laikos.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Auļukalna muiža jau izsenis kalpo kā satikšanās vieta tuviem un tāliem ļaudīm, dažādām amata un gara darbu prasmēm.

Uzzini vairāk

Mājas Kafejnīcu dienās draudze piedāvās baudīt nelielu ,,Debesu pieskārienu’’ gan apmeklētāju garam, gan miesai- skaistus skatus, dzīvo mūziku baznīcas pamatos un gardu ēdienu.

Uzzini vairāk

Mājas kafejnīcu dienu ietvaros būs iespēja kaut nedaudz iepazīt liellopa gaļas plašo izmantošanas iespēju ikdienas ēdienkartē.

Uzzini vairāk

Apskates objekti

Gaujienas apkārtne ir daudzveidīga, tīra un neskarta daba ar izcilām ainavām, upēm, mežiem un purviem, dolomīta atsegumiem un ūdenskritumiem. Iepazīt gleznainās ainavas tagad var, skanot zvaniem, bungām, cauruļu zvaniem, ksilofonam, metalofonam un citiem brīvdabas mūzikas instrumentiem. 

Taka vijas gar Vaidavas upes gleznainajiem krastiem, sākot no D. Ozoliņa Apes vidusskolas. Dabas takā ir vairāki apskates objekti- Jaunās un Vecās Raganu klintis, Veselības avots, Acu avots. Kā arī ir padomāts par mazākajiem bērniem ar dažādiem izzinošiem stendiem un šūpolēm visas takas garumā. Dabas takas garums 1,5 km. 

Niedrāja ezera apkārtne ir iecienīta smiltenieši un novada viesu atpūtas vieta. Niedrājs ir savienots ar sešiem mežezeriem, un populārākais no tiem ir Salainis- slavens ar tā ģeogrāfisko formu, jo no putna lidojuma šis mazais purva ezers atgādina Latvijas Valsts kontūru. Ezeru apkārtne ir piemērota gan nesteidzīgām pastaigām un dabas baudīšanai, piknikiem, gan aktīvai atpūtai, peldēšanās priekiem vasarā, un sportam. 

Vecais parks atrodas pašā Smiltenes pilsētas sirdī, tas ir izveidots Vidusezera krastā, ved gar Abula upi līdz pat Tepera ezeram un tā promenādei. Visa šī plašā teritorija ir labiekārtota ar atpūtas un piknika vietām, soliņiem, asfaltētiem celiņiem, koka laipām. Parka viens no populārākajiem apskates objektiem ir pārgāzne, kas no Tepera ezera ietek Abula upē, kā arī peldošā strūklaka Tepera ezerā. 

Raunas pils celta 14. gs. otrajā pusē un bija viena no Rīgas arhibīskapa galvenajām uzturēšanās vietām. Raunas pils tika pieskaitīta pie stiprākajām Vidzemes pilīm, bet šobrīd tās ir vienas no apjomīgākajām un labāk saglabātajām pilsdrupām Latvijā. Apmeklētājiem ir iespēja uzkāpt pilsdrupu skatu tornī  un apskatīt Raunu no putna lidojuma (iepriekš paņemot atslēdziņu, kas glabājas pie dežurantes, Rīgas ielā 1c). 

Latvijas mērogā unikāls saldūdens kaļķiežu veidojums Raunas upes senlejā, kurš veidojies pirms 8’000 – 10’000 gadu, avota kaļķiem nogulsnējoties un sacietējot augsnes virskārtā. Avots, kas plūst pāri Staburagam, turpina to audzēt arī mūsdienās. Staburags ir 3,5 m augsts un 17 m plats, kopējais kāpņveidīgās kraujas garums ir 35 m. Staburagu klāj vairāk kā 100 aļģu un sūnu sugu, kas ir aizsargājamas.