Saldu ēdu, Saldu dzēru Saldus kalna galiņā!

Tas, ka Saldus ir Kurzemes saldākā pilsēta, kur noteikti jānogaršo konfektes “Saldus gotiņa” un vietējais Druvas saldējums, ir zināms jau izsenis. Pat teikas vēsta par saldo dzīvi Saldus pilskalna iekšpusē. Bet Saldus lepojas būt arī gleznotāja Jaņa Rozentāla pilsēta, kur viņa paša projektētajā mājā iekārtots muzejs, kur var izstaigāt mākslinieka iecienītās gleznošanas vietas, aplūkojot viņa gleznoto baznīcu un pēc gleznas veidoto bronzas skulptūru ansambli. Arī Māra Čaklā dzimtā pilsēta ar dzejnieka vārdā nosauktu skvēru, ko rotā strūklaka “Medus piliens” un vides objekts, kas atskaņo dzejoļus un dziesmas ar Čaklā vārdiem.

Saldus novadā dabas baudītājus ar dažādiem ūdens priekiem vilina Cieceres ezers. Ezera noslēpumus vislabāk var izzināt braucienā ar ekskursiju kuģīti, skaistākie skati pavērsies no Cieceres ezera skatu torņa, bet aktīvākos gaida Kurzemē lielākais piepūšamo ūdens atrakciju parks.

Novadā dzīvo un saimnieko rosīgi ļaudis, kas ar prieku uzņem viesus un aizrauj ar savu entuziasmu. Ciemiņus laipni sagaidīs dažādās amatnieku darbnīcās, kolekciju ekspozīcijās, apskates saimniecībās, tāpat arī kultūrvēstures un militārā mantojuma objektos.

Mājas kafejnīcu dienas Saldus novadā šogad norisināsies 22. un 23. jūlijā.  Viesiem galdā tiks celti dažādi gardumi un lauku labumi. Piedāvājumā būs gan pankūkas, tortes un mājas saldējums, gan restorāna cienīgi veģetāri šedevri un ieskats indiešu virtuvē, kā arī tādi tradicionāli un iecienīti ēdieni kā aukstā zupa, šašliks, mājās gatavoti pelmeņi un uz ugunskura vārīta zupa. Būs iespēja nobaudīt arī Saldū ražoto “Saldalu”. Piedāvājumu kuplinās plaša izklaides programma – koncerti, zaļumballe, izjādes ar zirgiem, nakšņošana teltīs, meistarklases un dažādas citas aktivitātes.

22.-23.
jūlijs

Kafejnīcas

Lai pietuvinātu karti, turēt taustiņu "Ctrl" un izmantot peles rituli

Kafejnīcas

Apskates objekti

Meža burvību var baudīt pastaigā pa Brocēnu mežaparkā takām apmēram 3 km garumā, kurās iekārtota arī atpūtas un piknika vieta. Vasaras sākumā parkā uzzied vairāk kā 60 rododendri. Šeit atrodas arī “Brocēnu gaisa takas” – divas bezmaksas virvju trases aktīvai atpūtai. Zemā trase pieejama ikvienam, bet augstā trase (8 m augstumā) izmantojama tikai ar drošības aprīkojumu un instruktora klātbūtnē. 

Ezeres Muitas nams atrodas vēsturiski nozīmīgā ēkā, kur, II pasaules kara noslēgumam tuvojoties, 1945. gada 8. maijā tika parakstīts  Kurzemes katlā ielenkto vācu karaspēka daļu kapitulācijas akts. Ar to tiek uzskatīts, ka Ezerē faktiski beidzies II pasaules karš. 2021. gada nogalē  šeit  atklāta jauna, interaktīva ekspozīcija “Karadarbības beigas Kurzemē”, kas ataino Otrā pasaules kara beigu simbolu – Kurzemes kapitulāciju. 

Par godu Saldus novadniekam – gleznotājam Janim Rozentālam uz kāpnēm pie Saldus Sv. Jāņa baznīcas uzstādītas septiņas bronzas skulptūras dabīgā lielumā, kas atveido tēlus no mākslinieka gleznas “Pēc dievkalpojuma”. Septiņi tēli atspoguļo dažādas sabiedrības grupas, ieskaitot Rozentāla vecākus. Zināms, ka gleznotājs savā jaunībā šeit aizvadījis daudz laika, vērodams baznīcēnus, fotografējot un skicējot sev pazīstamos cilvēkus. Skulptūru autors – tēlnieks Sandis Aispurs. 

Līdz mūsdienām saglabājusies vecā kungu māja un jaunākā pils ēka, kura celta 1800. gadā pēc grāfa Karla Mēdema pasūtījuma un vēlāk modernizēta. Pili ieskauj ainavu parks ar pastaigu takām 2.3 km garumā un interesantiem apskates objektiem: Medību torni, Lāču būdu u.c. Pastaigu var sākt pie parka malā augošā Mīlestības ozola. Šeit izveidota arī “Sajūtu taka”, kurā ir dažādu veidu segumi. 

Nelielais, bet gleznainais Saldus ezers atrodas tuvu Saldus centram, tas novietojies ielejā starp Saldus pilskalnu un pilsētu. Ezera platība ir 11.9 ha. Pie tā izveidota labiekārtota pludmale gan lieliem, gan maziem peldētājiem ar ģērbtuvēm un labierīcībām, dzeramā ūdens krānu, soliņiem, volejbola un rotaļu laukumiem, laivu ielaišanas vietu un āra baseina laipu, vasaras sezonā pludmalē darbojas arī āra kafejnīca.  

“Tehnikas ceļš” ir unikāls tūrisma objekts 17 kilometru garumā Saldus novadā, autoceļa Saldus-Kuldīga malā, izvietoti seši lauksaimniecības un cita veida tehnikas pieminekļi, kas ir brīvi pieejami apskatei un izpētei. Visas tehnikas vienības izvietotas tā, lai tās būtu redzamas autoceļa. Pie tām var apstāties, braucot ar automašīnu vai velosipēdu, kā arī iepazīties ar informāciju blakus uzstādītajos informatīvajos stendos.