Mājas kafejnīcu dienas Ogres novadā

Mājas kafejnīcu dienas Ogres novadā norisināsies 7. un 8. septembrī, kad ienākusies vietējā raža – dārzeņi, augļi, ogas un citi lauku labumi, ko viesiem celt galdā.
Šogad 19 Mājas kafejnīcas piedāvās gan sātīgus otros ēdienus, dažādas zupas, gan gardus desertus, kas raksturīgi rudenim. Mājas kafejnīcu dienās būs iespēja nobaudīt gan latviešu virtuvi, gan arī maltīti no ukraiņu virtuves.

Aicinām izbaudīt rudens sākuma burvību improvizētās Mājas kafejnīcās, jo tā ir unikāla iespēja ciemoties pie saimniekiem, baudīt burvīgus ēdienus un atmosfēru, piedalīties dažādās aktivitātēs.

Apciemojot Ogres novada Mājas kafejnīcas, neaizmirsti iepazīt arī tuvāko apkārtni. Idejas, ko apskatīt pa ceļam uz Mājas kafejnīcu dienām vai starp maltītēm, meklē www.visitogre.lv, kur apkopota informācija par apskates objektiem, aktīvās atpūtas iespējām un naktsmītnēm.

Ogres novads lepojas ar priežu ieskauto un sakopto Ogres pilsētu, kur iedzīvotāju un viesu ērtībām plaši tiek izmantotas modernās tehnoloģijas. Lielvārde visā Latvijā pazīstama ar bagāto kultūrvēsturisko mantojumu, kuru var iepazīt Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā un Lielvārdes parkā, kur atrodas viduslaiku pilsdrupas. Bet Ikšķiles vārds asociējas ar kristietības sākumu Latvijā – uz Sv. Meinarda salas atrodas senākās mūra celtnes drupas Baltijā. Savukārt Ķegums saistās ar Latvijas vienotās elektroapgādes pirmsākumiem. Apmeklējot Enerģētikas muzeju, ikviens interesents var smelties jaunas zināšanas par Latvijas enerģētikas vēsturi un attīstību. Ogres novada lauku teritorija ar krāšņām ainavām, daudzveidīgiem mežiem, plašajām pļavām un Ogres upes līkumiem aicināt aicina pie sevis dabas mīļotājus.

Septembra sākumā Ogres novadā tevi gaidīs plašs Mājas kafejnīcu piedāvājums no Ikšķiles, Tīnūžiem, Ķeguma un tā apkārtējiem pagastiem: Tomes un Rembates, kā arī Ķeipenes, Suntažiem un Taurupes. Vairākas Mājas kafejnīcas savus apmeklētājus gaidīs arī valstspilsētā Ogrē.

7.-8.
septembris

Apskates objekti

Ikšķiles baznīcas drupas – senākās mūra celtnes drupas Baltijā atrodas uz Sv. Meinarda salas, Rīgas HES ūdenskrātuvē. Ikšķiles baznīca celta 1185. gadā bīskapa Meinarda vadībā. Pēc HES ūdenskrātuves uzpludināšanas 20. gs. 70. gados to apņem ūdeņi. Mūsdienās drupas iekonservētas, virs tām uzbūvēts jumts, sala nostiprināta. Uz salu var nokļūt ar laivu, ko var iznomāt Ikšķiles laivu nomā. 

Brīvības iela Ogrē iezīmējas ar 20. gs. 20.–30. gadu arhitektūras paraugiem. Brīvības ielas gājēju posms atveido Ogres upes tecējumu, puķudobes veidotas kā stilizētas salas. Turpat centrā, Ogres Vēstures un mākslas muzejā aplūkojama patstāvīgā ekspozīcija par Ogres vēsturi un tematiskās izstādes. Vasaras laikā pilsētas iedzīvotājus un viesus priecē strūklaka “Digitālais ūdens aizkars”, kas īpaši skaisti izskatās tumšajās vakara stundās, kad visā krāšņumā redzamas veidotās krāsas, tēli un zīmes. Skaistus saulrietus var noķert uz aizsargmola, Daugavas krastā. Mola galā izvietots vides objekts – bāka. Tāpat pilsētas centrā apskatāmas lielākās un jaunākās modernās būves – klinšu kāpšanas tornis, Ogres Centrālā bibliotēka, kā arī Ogres Valsts ģimnāzijas ēka.

Labiekārtota peldvieta ar lapeni, volejbola laukumiem un āra trenažieriem. Pieejama pludmales kafejnīca, SUP dēļu un katamarānu noma, kur tiek organizēti saullēkta un saulrieta izbraucieni ar SUP dēli. No šejienes paveras burvīgs skats uz HES ūdenskrātuvi un Daugavas otru krastu. Īpaši skaisti skati vērojami saulrieta laikā.  

Bijušās Ķeipenes dzelzceļa stacijas uzgaidāmajā telpā izveidota ekspozīcija kinorežisoram Sergejam Eizenšteinam “Es pat no telefona grāmatas uztaisīšu kino”. Stacijas apkārtnē izvietotas vides instalācijas – bāka ar pastkastītēm – veltījums dokumentālā kino režisoram Jurim Podniekam, milzu galds kino dižgariem, kino kadru tunelis un pazemes izstāžu zāle -“Potjomkina aka”.  

Skatu tornis un taka izbūvēta Ogres upes senkrastā, vienā no rakstnieka Sudrabu Edžus iemīļotākajām atpūtas vietām. Šajā vietā 1970. gados dzejnieks Imants Ziedonis ar domubiedriem izveidoja taku ar īpašiem akmeņiem, uz viena no kuriem ir uzraksts “Dullais Dauka”. Pieejama labiekārtota piknika vieta ar nojumi un laivotāju atpūtas vieta. No skatu torņa paveras skats uz Ogres upes līkumiem un Aderkašu Sv. Marijas-Magdalēnas pareizticīgo baznīcu.

Muižas kungu māja–pils celta 1780.-1782. g., 19. gs. vidū modernizēta, piešķirot tai neogotisku veidolu. Tā vairākkārt postīta un atjaunota. Pēc 1905. g. postīšanas pili atjaunojis tās pēdējais īpašnieks barons fon Hānenfelds (apbedīts Suntažu kapos). Kopš 1920. gada pilī darbojas skola. Iepriekš sazinoties, iespējams pieteikt ekskursiju, kuras laikā aplūkojams interjers, pagasta vēstures ekspozīcija, kas izvietota pils telpās, kā arī ir iespēja uzkāpt pils tornī un izbaudīt apkārtnes ainavu. Muižas apbūves kompleksā ietilpst arī saimniecības ēkas un parks. Suntažu pils ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis.

Mācību laikā no septembra līdz jūnijam pils apmeklējums iespējams tikai sestdienās un svētdienās, iepriekš piesakoties.

Kultūras mantojuma centrs atrodas 20. gs. 30. gadu sākumā celtajā klētī un tā pamatekspozīcija veltīta latviešu strēlnieku kaujām pie Mazās Juglas upes 1917. gadā. Tīnūžu apkārtnē I Pasaules kara laikā norisinājās latviešu strēlnieku kaujas pret vācu armiju. Muzeja ekspozīcijā apskatāmas līdz šim nepublicētas fotogrāfijas, ieroči, uniformas un dažādi Mazās

Juglas kauju vietās atrasti priekšmeti. Papildus pastāvīgai ekspozīcijai katru gadu tiek veidotas tematiskas izstādes.