Mājas kafejnīca “Josti” atrodas Limbažu novada Skultes pagastā, šosejas Rīga – Tallina četrdesmit otrā kilometra pagriezienā pa labi, jeb divpadsmitajā kilometra pagriezienā, braucot no Limbažiem caur Tūjas krustu.
Iebraucot “Jostos” skatam paveras senatnīgs ēku komplekss, kurš sākotnēji datējams ar 19. gs 80. gadiem. Domājams, ka Jostu pirmais saimnieks, kuģu būvētājs Pēteris Andersons zemi saņēmis atalgojumā par labu darbu Duntes muižā kā tās pārvaldnieks. Iespējams, ka mājas un tai pieguļošās ēkas jau tur atradušās. Taču 2017.-2018. gadā veiktā vēsturiskā ēku izpēte liecina, ka tās Andersons pats cēlis, jo tām raksturīga 20. gs būvniecībā esošo būvmateriālu izmantošana.
Latvijas brīvvalsts laikā 20. – 40. gadiem Josti bija otrā lielākā saimniecība Latvijā ar tai piederošajiem vairāk kā 100 ha zemes, mežiem un milzu lopu ganāmpulku. Kaimiņi un Jostu mantinieki atmiņu stāstos atminas diženos Jostu zirgus un pajūgus.
Padomju gados Jostu saimnieki devušies trimdā uz Austrāliju, un Jostu dzīvojamā māja ar milzu kūti (1000 m2) un pārējām ēkām nonāca kolhoza īpašumā.
Kad 2017.gadā Jostus iegādājāmies savā īpašumā, no diženās saimniecības pāri palikušas bija pamatu drupas, aizaugusi, piedrazota apkārtne un divas ēkas – lielā kūts un dzīvojamā ēka. Mūsu apņēmība atgriezt Jostiem sākotnējo spozmi mijās ar milzu pārbaudījumiem – gan virpuļviesuli, kas izpostīja pirmajā saimniekošanas gadā atjaunoto ābeļdārzu un saplēsa vecos, ēku sargājošos kokus, gan dažādi izaicinājumi, atjaunojot visupirms Jostu mājas jumtu, lai senā, gudri celtā ēka ar vēl saglabājušajiem senajiem logiem un durvīm, fasādi nesabruktu.
Septiņu saimniekošanas gadu laikā, esam iekopuši gan Jostu apkārtni – sakopuši senos kokus un ierīkojuši saulstāvju un saulgriežu rituālu vietu pie Jostu lepnuma – dižozola Alfrēda, izveidojuši milzu dārzu ar Jostos pirms tam atrastajām augošajām puķēm, iztīrījuši Jostu trīs dīķus, kur šobrīd mīt dažādas zivtiņas un mūsu viesus priecē strūklaka. Esam atjaunojuši kūts jumtu aptuveni 800 m2 platībā, kuram Padomju gados tīši bija sazāģētas sijas, un turpinam kūts iekštelpu un fasādes atjaunošanas darbus.
Lielajā Jostu mājā šobrīd notiek restaurācijas un atjaunošanas darbi pēc izcilā arhitekta Pētera Blūma izstrādāta projekta. Restaurējam logus, durvis, istabu griestus, sienas, saglabājušās vēsturiskās kāpnes.
Esam no jauna Jostu pirts pamatu vietā uzcēluši ēku, kur šobrīd paši dzīvojam un uz pamatu drupām iedevuši jaunu dzīvību Jostu stallim, kurš nu ir Jostu kompleksa dvēsele, un kurā uzņemsim viesus 20. jūlija mājas kafejnīcā.
Mājas kafejnīcu organizēšana mērķis mums ir iepazīstināt viesus ar vietu, kuras atkalatdzimšana mums, Jostu saimniekiem, ir milzu liels svētums un izaicinājums. Nodot cilvēkiem caur mājās audzētu, ģimeniskā lokā laukā gatavotu ēdienu īstu bērnības – miera, laimības un skaistuma izjūtu, vienlaicīgi piedāvājot vietas apskates ekskursiju un tās restaurācijas procesa izklāstu Jostu tagadējā saimnieka, lielās būvniecības balvas ieguvēja, restaurācijas speciālista un galdnieka Normunda Kotāna vadībā. Vēlamies viesus iepazīstināt ar Jostu nākotnes plāniem un iespējām te būt un svinēt ikdienu un svētkus ikvienam.
Jostu stallis šobrīd ir aprīkots ar galdiem, kurus funkcionāli varam salikt pēc viesu vajadzības. Ir tualete un dušas telpa. Pagalmā ir izvietotas atpūtas vietas un aprīkotas ar sauļošanās krēsliem un zviļņiem Jūsu vasaras baudīšanai.
Ēdienkartē piedāvāsim Jostu saimnieces tēta gatavotu sagaidīšanas uzkodu. Pamatēdienā piedāvāsim Jostu saimnieces mammas gatavotu – uz ugunskura vārītu, mājās audzētu dārzeņu zupu bez gaļas, mājās marinētu vistas šķiņķu šašliku ar mājās sautētiem un konservētiem dārzeņiem (pēc izvēles būs iespēja balansēt ar griķu piedevu). Saldajā – Jostu saimnieka mammas mājās cepta rulete ar mājās gatavotu sezonālu ievārījumu. Papildus būs iespēja iegādāties gan kafiju, gan tēju. Ēdienu pasniegsim kopā ar morsu, kurš būs gatavots no mājās audzētas piparmētras un ogām. Tāpat papildus baudītājiem piedāvāsim Jostu saimnieka darinātu slaveno Jostu bezalkoholisko mohito.
Gaidam Jūs mūsu kafejnīcas dienā 20. jūlijā no 12.00 – 20.00 brīnišķīgajos Jostos.
Cieņā
Jostu saimnieki,
Baiba un Normunds Kotāni