Latvijas garša Gaujas senlejas krastos – Cēsīs, Līgatnē un Straupē

2023.gada 26. un 27.augustā Cēsīs, Līgatnē un Straupē norisināsies Mājas kafejnīcu dienas, kuru laikā apmeklētājiem būs iespēja doties neaizmirstamā novada garšu piedzīvojumā, vienlaikus izzinot arī Cēsu novada apskates objektus.

Cēsis un Līgatne lepojas ar savu vēstures un kultūras mantojumu – Cēsu Viduslaiku pili un vecpilsētu, Līgatnes papīrfabrikas ciematu un smilšakmens ieža pagrabalām. Savukārt Straupes lauku labumu tirdziņš norisinās kultūrvēsturiskā objektā – Straupes zirgu pastā.

Mūsdienās Cēsis dēvē par Latvijas kultūras galvaspilsētu. Cēsu apkārtni raksturo kultūrvēsturiskas vērtības un kultūras pasākumi visa gada garumā. Cēsu novads pievelk lieliskus cilvēkus – šeit siltu smaidu dāvā pretimnācējs, un ikviens viesis jūtas kā savējais. Tāpat novadā ir iespēja izzināt grauda ceļu līdz maizei, piedalīties cepšanas un gatavošanas meistarklasēs, gatavot saimniecībā audzētu dārzeņu zupu ugunskurā un izbaudīt latvisku garšu mielastu senā klētiņā.

Līgatnē ikviens saimnieks uzņems savā sētā ar mīlestību un izstāstīs savus atmiņu stāstus par Līgatni. Straupes kulināro mantojumu raksturo tūrisma zīmols “Slow Food Straupe”, kas ir izaudzis uz Straupes lauku labumu tirdziņa pamatiem. Straupes tirdziņa moto ir: “Paši audzējam, paši darinām, paši tirgojam”.

Cēsu novada garšu raksturo Latvijā audzēti bioloģiski produkti no vietējiem zemniekiem un mājražotājiem, kuri saudzē dabas daudzveidību un domā par vides ilgstpējību, tāpēc šeit patiešām varēs izbaudīt īstu Latvijas garšu.

26.-27.
augusts

Kafejnīcas

Lai pietuvinātu karti, turēt taustiņu "Ctrl" un izmantot peles rituli

Kafejnīcas

Aktivitātes

Nav noslēpums, ka Raiskums ir viena no krāšņākajām Latvijas vietām, ne tikai jauna limuzīna izmēģināšanai, bet arī gardai brokastpusdienu maltītei. ,,Dariņu “ māju medību namiņa ,,Vecā bise”saime būs sarūpējuši izmeklētus ēdienus, pilnus ar dažādām garšu niansēm, kas tos padarīs izcili baudāmus.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Rozulas skolā notiek dažādi kultūras pasākumi – Literārās kafejnīcas vakari, galda spēļu vakari, viktorīnas, top projekts “Grāmatu otrās mājas”, tāpat skolā iespējams rīkot privātus pasākumus un baudīt skolas īpašo auru.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Apceļojot Cēsu novadu, iegriezies dīteilinga darbnīcas The Cave mājas kafejnīcā un pie karstas kafijas vai tējas, nobaudi svaigi gatavotus Itāļu Bombolonus ar šokolādes, vaniļas un dažādu ogu pildījumiem.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi

Ikdienā savai ģimenei, draugiem cepu kūkas un saldskābmaizi. Recepte mājas tortei ir iegūta Plučukalnā (Plučukalns ir viens no Līgatnes kalniem, kurā es dzīvoju). Kā cept mājas torti, man iemācīja kaimiņtante Rasulīte. Tā arī turpinu viņas recepti izmantot!

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi

Mājas kafejnīca “Muižas parkā”  atrodas skaistā, vēsturiskā vietā – Jaunraunas muižas parkā. Saimnieki iekopj dārzu, audzē trušus un pamazām atjauno muižas pārvaldnieka māju “Alpi”.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Piedalāmies kafejnīcu dienās jau otro gadu. Iedvesmojamies no itāļu virtuves, kura ir viena no senākajām pasaulē un apvienojam to ar Latvijas garšām, iekļaujot arī mūsu dārza veltes.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Divas draudzīgas saimniecības, “Upeslejas” un “Eicēni”, piedāvās vakariņas no pašu izaudzētajiem un citiem Straupes labumiem.

Uzzini vairāk

Ja daba un laiks mūs lutinās, maltīte mierā un bez steigas, izbaudot katru ēdienu, noritēs brīvā dabā, mūsu ābeļdārzā, bet lietus gadījumā mājas viesistabā.

Uzzini vairāk

Laimīgajā zemē Līgatnē viesus ciemos gaidīs līgatnieši trīs paaudzēs, kas tic, ka ēdiens garšo daudz labāk, ja gatavots uz dzīvas uguns. Ikvienam mūsu sētas ciemiņam piedāvāsim tieši šādi pagatavotu maltīti.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīcu dienas pikniku organizēsim PIE, IEKŠ, AIZ OZOLKALNA Saulrieta namiņiem, kas nodrošina lielisku mielasta baudīšanu saulainās dienās kā arīdzan romantika nezūd lietus lāsēm krītot, baudot ainavu uz Gaujas senleju.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīcu dienās viesiem tiks piedāvāti mūsu iemīļotākie ēdieni, kas gatavoti no pašu audzētiem dārzeņiem, zaļumiem un ogām, kombinācijā ar izciliem mūsu draugu gaļas un piena produktiem.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Kalniņu ģimenei par tradīciju kļuvusi kopā sanākšana Cēsu pilsētas svētkos, aicinot radus, draugus, paziņas un svētku viesus uz kopīgu maltīti mājīgā, ziedu un senu priekšmetu ieskautā pagalmiņā, “Ulmaņlaiku” atmosfērā.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mēs vēlamies piedāvāt Jums: mirkļa atpūtu un sarunas par pļavu zāļu tējām, nobaudot tās, mājas konditorejas baudījumu, tikšanos ar pirtnieci un zāļu tēju zinātāju Līgu Aizupieti un Ajūrvēdas masieri Ivetu Zariņu.

Uzzini vairāk

Apskates objekti

Gaujas senlejā no Svētavota alas iztek neaizsalstošs avots. Tā ūdeni uzskata par dziedniecisku un apveltītu ar īpašu auru. Ap avotu ir izveidots skaists pastaigu parks, kurā atraktīvs gids novadīs veselības rituālu.

Celtas 1852. gadā. Dzirnavu četros stāvos var aplūkot senos mehānismus, kas graudus samaļ miltos. Iepriekš piesakot grupas, var nobaudīt “Dzirnavnieces pusdienas”.

Unikālā celtne, kas vienā būvapjomā apvieno pili, baznīcu, no 14. līdz 20. gs. sākumam bijusi fon Rozenu dzimtas īpašums, ko tā sargājusi, lolojusi. Ēku komplekss ir saglabājis “dzīvas vēstures” elpu, ko var lieliski izbaudīt, iepriekš piesakot ekskursiju kopā ar vietējo stāstnieku – gidu.

Lustūzī un citos smilšakmens iežos Līgatnes iedzīvotāji jau kopš 19. gadsimta beigām ir kaluši pagrabus saimniecības vajadzībām. Līdz pat nesenai pagātnei šajos pagrabos, kuru skaits pārsniedz 300, līgatnieši glabājuši produktus ziemai.
Vienā no pagrabalām ir Līgatnes vīna darītavas vīna pagrabiņš, un ir iespēja pieteikties vīna degustācijai tajā, svešu gaismiņās

Kamieļu parks Rakši atrodas 7 km no Cēsīm un te mīt vairāk kā 150 dzīvnieki – kamieļi, lamas, alpakas, lemuri, Austrālijas ķenguri, zebras, Puatu ēzeļi, Vale melnkakla kazas, Vale melndeguna aitas, Hailandes govis, krāsainie papagaiļi Aras, emu, strausi, surikāti, jūrascūciņas un truši. Rakšos ir pieejamas izjādes ar kamieļiem, pastaigas ar lamām, izbraucieni ēzeļu pajūgos, tiešā kontakta lemuru barošana un daudzas citas izklaides.