“Gards pa kreisu, gards pa labu” Jēkabpils un Krustpils pusē

27. un 28. augustā pie gardi klātiem galdiem viesus gaidīs Jēkabpils pilsētas un Jēkabpils novada Krustpils puses čaklākie pavāri. Meklējot atšķirīgo, atradīsiet kopīgo – cilvēkus, kas atver savas mājas un sirdis ceļotājam!

Hercoga pilsēta – Jēkabpils, kas vienmēr bijusi laikmetu, likteņu un daudznacionālu kultūru krustpunktā, ir sākums garšu ceļojumam. Tālāk tas aizvijas uz Daugavas labo krastu, kur kā viesmīlīga namamāte savas durvis ceļiniekam ver novada Krustpils puse.

Kultūras gardēži te nobaudīs gan smeķīgas receptes no vecmāmiņu un grāfu mielasta galda, gan – oriģinālus mājražojumus, dzirdēs iedvesmojošus dzīvesstāstus un bagātināsies praktiskām iemaņām. Pie sava galda, izgaršot un reizē iepazīt novada daudzšķautņainību, aicina ļaudis, kuru dzīvesziņa veidojusies pietātē pret tradīcijām, bet skats vērsts nākotnē, ļaudis – kuri radoši dzīvo un saimnieko laukos. Durvis ver gan piemājas saimniecības, gan mājražotāji – sākot no vīna darītajiem līdz garšvielu “alķīmiķiem”.

“Mājas kafejnīcu dienās” Jēkabpilī un Krustpils pusē ciemos aicina 7 kafejnīcas.

Jēkabpils un Krustpils mijiedarbojas un rezonē cits caur citu. Daugava kā kūsājoša dzīsla ar plostnieku, strūdzinieku, caurbraucēju un ieceļotāju sirdspukstiem daudzu gadsimtu garumā te iepludinājusi un izlolojusi unikālu multikulturālu pilsētvidi, par ko liecina gan dažādie kultūrvēsturiskie objekti, gan reliģisko konfesiju daudzveidība. Savukārt novada ceļā no vienas “kafejnīcas” uz citu, var izbaudīt to neatkārtojamo dažādību, kas raksturīga tikai šejienes ļaudīm un vietām.

27.-28.
augusts

Kafejnīcas

Lai pietuvinātu karti, turēt taustiņu "Ctrl" un izmantot peles rituli

Kafejnīcas

Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Mājas kafejnīcu dienu laikā apmeklētajiem tiks piedāvāta iespēja izveidot pašiem savu unikālo kaltēto garšaugu maisījumu, kā arī noklausīties saimnieku stāstu par “ieDillo” produkciju un tās praktisko pielietojumu.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīcu dienu laikā varēsiet izbaudīt brīvdabas kafejnīcas atmosfēru Daugavas krastā. Strauji tuvojas pirmā skolas diena, tādēļ īpaši būsim padomājuši par gardu un aktīvu nedēļas nogali visai ģimenei pirms jaunā mācību gada sākuma.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Šogad Mājas kafejnīcu dienās savus viesus cienāsim ar ēdieniem Itālijas noskaņās, ko papildinās dzīvā mūzika Alises Kļaviņas izpildījumā, baudīsim labu vīnu no pašu audzētām vīnogām, par kurām ar mīlestību rūpējas saimnieks Andrejs Dobelis.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Ciemos gaidīs ģimene, kam tuva ir dabas klātbūtne un dzīvnieki. Suņi, kaķi, alpakas ir tikai daļa no zvēriem, ko sastapsiet atbraucot ciemos. “Mājas kafejnīcu dienās” būs iespēja ieraudzīt un sagaršot lauku burvību!

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīcu dienā spēki tiks apvienoti un tiks piedāvātas ekskursija pa eļļas ražotni, eļļa no jaunās rapšu ražas, dažādi dzērieni, kūkas un deserti, kā arī tiks pieaicināti kaimiņi, lai dažādotu un bagātinātu dienu ar saviem ražojumiem un veikumiem.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

No bišu saimēm iegūtie labumi (medus, ziedputekšņi, bišu maize) tiek savienoti kopā ar tumšo vai balto šokolādi kuri papildina viens otru. Katram būs iespēja pagatavot savu šokolādīti ar bišu produktiem un žāvētiem augļiem/ogām, mini marshmallowiem.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Jums būs iespēja gardi paēst un labi pavadīt laiku iepazīstoties ar amatniecības centra piedāvājumu, skatīt izstādi un iesaistīties biedrības ,,Vīpes stils” organizētajās radošajās darbnīcās.

Uzzini vairāk

Apskates objekti

Krustpils pils dokumentos pirmo reizi minēta 1237. gadā. Pilī vairāku gadsimtu garumā saimniekoja baronu fon Korfu dzimta. Pēc apjomīgiem pils rekonstrukcijas un labiekārtošanas darbiem, tagad te var aplūkot greznās pils zāles un jauno ekspozīciju par pilsētas vēsturi. Pils tornī un izstāžu zālēs tiek rīkotas izstādes. Muzejā tiek piedāvātas tematiskas ekskursijas un izglītojošas programmas. Klientu centrā pieejami suvenīri un vietējie ražojumi, arī ekspozīcija par tūrismu Jēkabpilī. 

Mežaparks stādīts 1966. gadā, lai pasargātu pilsētu no dolomītu karjera izstrādes putekļiem. Kad izmantotie karjeri tika applūdināti, izveidojot Radžu ūdenskrātuvi, pilsētas tuvumā tapa lielsika atpūtas vieta ar peldvietu, kurai ik gadu tiek piešķirts kvalitātes sertifikāts – Zilais karogs. Uz vienas no ūdenskrātuves saliņām atrodas dižakmens – tā augstums ir 3,1 m un apkārtmērs 19,5 m. 

Mežaparkā pieejama laivu noma, katamarānu un sup-dēļu noma,  vissezonas kameršļūkšanas trase, disku golfa parks, pludmales volejbola un strītbola laukumi u.c. aktivitātes. 

Pilsētas dibināšanas laikā 17. gadsimtā laukums ir bijis hercoga īpašumā un izmantošana bija saistīta ar ostas darbību, jo tai bez laivu piestātnēm bija nepieciešamas arī saimniecības, noliktavu un dzīvojamās ēkas. 20.gadsimta sākumā pašreizējais Vecpilsētas laukums izveidojās pilsētas tirgus laukums. Lielāka daļa ēku ap laukumu celtas 19. un 20. gadsimtu mijā. Šodien šeit viesus sagaida pilsētas simbolslūsis, ir apskatāmi vairāki vides objektiatgādinājums par kādreizējo tirgus rosību. 

Sēļu sētas ekspozīciju veido sešas 19. gadsimta Augšzemes lauku celtnesdzīvojamā māja, graudu klēts, mazā klēts, kalve, vējdzirnavas un pirts, bet pagalms. Ēku arhitektūra un plānojums atspoguļo seno sēļu amatniecības un celtniecības prasmes. Jaunuzceltajā Amatu mājā izvietota ekspozīcija par amatniecības tradīcijām Sēlijā un iekārtotas telpas dažādām praktiskām nodarbībām. 

Rogāļu gravā ikviens var ne tikai izstaigāt ainavisko pastaigu taku, apskatīt Rogāļu dižakmeni, pasmelt dzidro Mīlestības avota ūdeni, bet arī sastapt mītiskos tēlus no Rogāļu gravas rašanās teikas. Rogāļu dižakmens atrodas netālu no strauta ietekas Daugavā. Lai arī tas nav pašu dižāko Latvijas akmeņu desmitniekā, tas ir visai iespaidīgs6,5 metrus garš, 4,6 metrus plats un 3,7 metrus augsts. tilpums mērāms 40 kubikmetros. Akmens sastāvs norāda, ka ledājs to atgādājis no Karēlijas zemes šauruma. 

Brīnišķīga vieta, kur izrauties no pilsētvides, lai sajustu dabas atjaunojošo spēku nūjojot, skrienot vai nesteidzīgi baudot iekoptās pastaigu takas un velotrases. Dabasparks ir izveidots ap vienu no Latvijas aizsargājamajām dabas pērlēmLaukezeru, tāpēc atpūtniekiem piekļuve ezeram nodrošināta vien dažās, bet teicami labiekārtotās atpūtas vietās. “SUP Jēkabpils” piedāvā inventāra nomu SUP izbraucieniem ezera dzirdrajos ūdeņos