Jēkabpils - Krustpils GARŠU STACIJAS

Stacija – vieta, kur satiekas. Satiekas ceļi, satiekas cilvēki, satiekas kultūras un garšas.  26. un 27. augustā dodies gardēžu ceļojumā un piestāj Jēkabpils un Krustpils puses garšu stacijās, kur pie bagātīgi klātiem galdiem ceļiniekus gaidīs gan piemājas saimniecības, gan mājražotāji – sākot no vīna darītajiem līdz garšvielu “alķīmiķiem”.

Hercoga pilsēta – Jēkabpils, kas vienmēr bijusi laikmetu, likteņu un daudznacionālu kultūru krustpunktā, ir sākums garšu ceļojumam, kas tālāk Krustpils pusē vijoties no stacijas uz staciju, ļauj baudīt smeķīgas receptes no vecmāmiņu un grāfu mielasta galda, oriģinālus mājražojumus un saules pielietus aizjūras ēdienus un brūvējumus.

Garšu stacijās izgaršot un reizē iepazīt novada daudzveidību aicina ļaudis, kuru dzīvesziņa veidojusies pietātē pret tradīcijām, bet skats vērsts nākotnē, ļaudis – kuri radoši dzīvo un saimnieko laukos. Viesmīlīgie saimnieki būs parūpējušies, lai stacijās izkāpušie, mājup dotos gan pilniem vēderiem, gan lauku labumiem pielocītām ceļasomām.

“Mājas kafejnīcu dienās” Jēkabpilī un Krustpils pusē piestāt aicina 10 kafejnīcas.

26.-27.
augusts

Kafejnīcas

Lai pietuvinātu karti, turēt taustiņu "Ctrl" un izmantot peles rituli

Kafejnīcas

Apskates objekti

Krustpils pils dokumentos pirmo reizi minēta 1237. gadā. Pilī vairāku gadsimtu garumā saimniekoja baronu fon Korfu dzimta. Pēc apjomīgiem pils rekonstrukcijas un labiekārtošanas darbiem, tagad te var aplūkot greznās pils zāles un jauno ekspozīciju par pilsētas vēsturi. Pils tornī un izstāžu zālēs tiek rīkotas izstādes. Muzejā tiek piedāvātas tematiskas ekskursijas un izglītojošas programmas. Klientu centrā pieejami suvenīri un vietējie ražojumi, arī ekspozīcija par tūrismu Jēkabpilī. 

Mežaparks stādīts 1966. gadā, lai pasargātu pilsētu no dolomītu karjera izstrādes putekļiem. Kad izmantotie karjeri tika applūdināti, izveidojot Radžu ūdenskrātuvi, pilsētas tuvumā tapa lielsika atpūtas vieta ar peldvietu, kurai ik gadu tiek piešķirts kvalitātes sertifikāts – Zilais karogs. Uz vienas no ūdenskrātuves saliņām atrodas dižakmens – tā augstums ir 3,1 m un apkārtmērs 19,5 m. 

Mežaparkā pieejama laivu noma, katamarānu un sup-dēļu noma,  vissezonas kameršļūkšanas trase, disku golfa parks, pludmales volejbola un strītbola laukumi u.c. aktivitātes. 

Pilsētas dibināšanas laikā 17. gadsimtā laukums ir bijis hercoga īpašumā un izmantošana bija saistīta ar ostas darbību, jo tai bez laivu piestātnēm bija nepieciešamas arī saimniecības, noliktavu un dzīvojamās ēkas. 20.gadsimta sākumā pašreizējais Vecpilsētas laukums izveidojās pilsētas tirgus laukums. Lielāka daļa ēku ap laukumu celtas 19. un 20. gadsimtu mijā. Šodien šeit viesus sagaida pilsētas simbolslūsis, ir apskatāmi vairāki vides objektiatgādinājums par kādreizējo tirgus rosību. 

Sēļu sētas ekspozīciju veido sešas 19. gadsimta Augšzemes lauku celtnesdzīvojamā māja, graudu klēts, mazā klēts, kalve, vējdzirnavas un pirts, bet pagalms. Ēku arhitektūra un plānojums atspoguļo seno sēļu amatniecības un celtniecības prasmes. Jaunuzceltajā Amatu mājā izvietota ekspozīcija par amatniecības tradīcijām Sēlijā un iekārtotas telpas dažādām praktiskām nodarbībām. 

Rogāļu gravā ikviens var ne tikai izstaigāt ainavisko pastaigu taku, apskatīt Rogāļu dižakmeni, pasmelt dzidro Mīlestības avota ūdeni, bet arī sastapt mītiskos tēlus no Rogāļu gravas rašanās teikas. Rogāļu dižakmens atrodas netālu no strauta ietekas Daugavā. Lai arī tas nav pašu dižāko Latvijas akmeņu desmitniekā, tas ir visai iespaidīgs6,5 metrus garš, 4,6 metrus plats un 3,7 metrus augsts. tilpums mērāms 40 kubikmetros. Akmens sastāvs norāda, ka ledājs to atgādājis no Karēlijas zemes šauruma. 

Brīnišķīga vieta, kur izrauties no pilsētvides, lai sajustu dabas atjaunojošo spēku nūjojot, skrienot vai nesteidzīgi baudot iekoptās pastaigu takas un velotrases. Dabasparks ir izveidots ap vienu no Latvijas aizsargājamajām dabas pērlēmLaukezeru, tāpēc atpūtniekiem piekļuve ezeram nodrošināta vien dažās, bet teicami labiekārtotās atpūtas vietās. “SUP Jēkabpils” piedāvā inventāra nomu SUP izbraucieniem ezera dzirdrajos ūdeņos