Breineigs sajūtu un garšu piedzīvojums Balvu novadā, Ziemeļlatgalē

Balvu novadā ir daudz brīnišķīgu jeb *breineigu vietu, kurp doties un atklāt jaunas sajūtas un garšas, piedzīvot neaizmirstamas brīvdienas! Pie mums ir daudz unikālu, neparastu vietu! Vai zināji, ka:

 • Viļakā atrodas viens no garākajiem pontonu tiltiem Latvijā – tas 144 m garumā ved pāri Viļakas ezeram uz salu;
 • Pasaulē lielākais vēja zvanu ansamblis – vides objekts “Gaiss” rada vēju mūziku Balvu ezera krastā esošajā muižas parkā;
 • Balvu Romas katoļu baznīcā ir Dieva acs;
  Upītes kultūrtelpa ir daļa no vēsturiskā Abrenes apriņķa un unikāla ar dzīvo Ziemeļlatgales latviešu (latgaliešu) kultūras mantojumu, tradīcijām un valodu;
 • Dabas liegums “Stompaku purvi” ir unikāls ar dabas bagātībām un kultūrvēsturisko mantojumu, jo te 2. Pasaules kara laikā bija ierīkota viena no lielākām nacionālo partizānu apmetnēm Baltijā un 2022.gada martā te atklāts atjaunotais baznīcas bunkurs;
 • Ziemeļlatgales (Abrenes) baltā tautas tērpa stāstu vari izzināt Baltinavā un Balvu Novada muzejā;
 • Koka gudrību darbnīca Rugājos ir pārsteidzošu atklājumu pilna! Vai zināji, ka no koka var smelties spēku, ir tāds koku horoskops un darbnīcā var piešūt sev laimes pogu!?
 • Balvu pilsētas tuvumā mīt īsti kamieļi, Āfrikas govis un daudz citi neparasti dzīvnieki – dodies uz Rančo “Ozolmājas”, kur trušiem ir pašiem savs rančo!
 • Bērzpilī top īsts latgaļu alus un kūpināta gaļa pēc sentēvu receptēm;
 • Tekstilmākslinieces Anneles Slišānes “100 deči” Latvijai radīti pašā pierobežā – “Zeļčusolā” un Zelču ciems ir pirmā apdzīvotā vieta uz Latvijas garākās – 57. paralēles;
 • Ičas upes krastos Bērzpils pagastā bijusi sena dzīvesvieta – Ičas apmetne bija apdzīvota apmēram trīs tūkstošus gadu no agrā neolīta līdz agrajam bronzas laikmetam un mūsdienās te piedāvā doties izzinošā ekskursijā, iepazīstot Bērzpils dabas un kultūrvēstures objektus;
 • Ziemeļlatgales gotikas roze – Viļakas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīca.

Viesojoties šajā pusē noteikti izbaudiet ezeru viļņu šalkas, vēja mūzikas skaņas, pašceptas maizes smaržu, iemēģiniet roku audēja amatā, apciemojiet keramiķu vai metālkalēju darbnīcu, nogaršojiet ar mīlestību gatavotus lauku labumus! Nomainiet pilsētas burzmu pret lauku klusumu, atpūšoties Balvu novada brīvdienu mājās, kur nesteidzīgas dienas ir pilnas ar jaukiem pārsteigumiem!

Breineigā Zīmeļu Latgola gaida ciemos, lai “Mājas kafejnīcu dienās” baudītu gan latgalisko atmosfēru, gan ēdienus, gatavotus no vietējiem produktiem – no gardiem burgeriem un lauku tortēm līdz pat ēdieniem ar lavandu garšu!

*breineigs – brīnišķīgs (no latgaliešu valodas)

27.-28.
augusts

Kafejnīcas

Lai pietuvinātu karti, turēt taustiņu "Ctrl" un izmantot peles rituli

Kafejnīcas

Ikdienā Z/S “Sēnītes” nodarbojas ar lauksaimniecību un aktīvo tūrismu “Ezertūre” pie Viļakas ezera un “Million star hotel, piedāvājot aizmirsties Ziemeļlatgalē – iznomājot SUP dēļus, tandēma velosipēdu, katamarānu, laivas, jumta terasi, pirts muciņu uz riepām un naktsmītni – glempingu-burbuļtelti “Million star hotel”.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi

Mājas kafejnīcu dienu laikā piedāvāsim ciemiņiem produktu degustāciju – gan visēdājiem , gan veģetāriešiem , gan vegāniem, gan bezglutēna produktu cienītājiem. Būs iespēja iegādāties produkciju un doties ekskursijā pa Rekovas Dzirnavām.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīcu dienās Rančo saimnieki Jums piedāvās ēdienus no savā un kaimiņu saimniecībā audzētiem produktiem. Baudīsiet ēdienus, ko pasniedzam saviem radiem un draugiem, piemēram, Izcilā Jēra gaļas zupa, ir slavena tuvu un tālu, bet zeltainas ceptais siers neatstāj vienaldzīgu nevienu.

Uzzini vairāk

Mājas kafejnīcā viesiem tiks piedāvāti veselīgi un sātīgi ēdieni: “Paradīzes” mežā salasīto sēņu zupa, krēmzupa pie mieriņa, saimnieces ceptā gardā plātsmaize, mafini, burbuļvafeles, cēlā siera kūka, atsvaidzinoši dzērieni un uzmundrinošā kafija vai tēja. Viesi “Paradīzēs” gan mielosies ar ēdienu, gan arī aktīvi atpūtīsies

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Ko Škladi piedāvās “Mājas kafejnīcu dienās” 27. un 28. augustā? Visas dienas garumā varēs uzspēlēt lāzertaga spēli vai izbraukt mazā vai lielākā velo tūrē. Savukārt gardēžiem piedāvāsim gardu trīs kārtu maltīti bohēmiskā gaisotnē. Pašus mazākos gaidīs bērnu radošais stūrītis, kur burvju feja rādīs savas maģiskās spējas.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīca “Stabļovas ķiploks un medus” ierīkota māju „Apses” pagalmā. Šīs mājas ir palikušas mantojumā no vecvecākiem un tagad tās pamazām tiek atjaunotas. Mājas kafejnīcā Jūs uzņems dvīņubrāļu – Jura un Jāņa Supu ģimenes. Viens brālis nodarbojas ar ķiploku audzēšanu, kas ir dzimtas tradīcija, otra brāļa sirdsdarbs ir bites.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Ciemos gaidīs “Dīķmalu” saimniece Jolanta, kura ikdienā gan dara citus darbus, taču saimniecībā atbild par viesu uzņemšanu un ražo mājas vīnus. “Dīķmalu” devīze ir: tālu prom no steigas un stresa! To tad arī piedāvāsim – lēnām, nelielās kompānijās (pat – divvientulībā) baudīt dažādu veidu zupas, īstus un mazliet aizmirstus latviešu konditorejas labumus, degustēt tepat tapušos mājas vīnus, klāt baudot vietējo sieru, maizi, gaļu.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

“Mājas kafejnīcu” laikā viesiem tiks piedāvāti Ziemeļlatgales raksturīgie ēdieni no pašu audzētiem dārzeņiem, augļiem un ogām. Iespēja izzināt aušanas tehniku mākslas darbos un mandalu aušanas meistarklasē. Būs iespējams iegādāties ekoloģiski tīras rotaļlietas, austus zāļu dečus, kokaru dečus un saimniecībā audzētus dārzeņus.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīcu dienās uz studijas terases varēsi baudīt kūkas un šokolādes trifeles ar kafiju vai tēju. Meistardarbnīcā būs iespēja apgūt šokolādes trifeļu gatavošanas knifus un izzināt kafijas baudīšanas noslēpumus. Apmeklējot kafejnīcu varēsi iepazīties ar vietējo amatnieku produkciju un iegādāties ko sirdij tīkamu.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīcu dienu laikā čaklie, aktīvie un viesmīlīgie Bērzpils pagasta ļaudis izveidojuši improvizētu mājas kafejnīcu “Pie Ičas”, kas piedāvās nobaudīt Bērzpils puses gardos un sātīgos ēdienus. Iegriežoties kafejnīcā “Pie Ičas” izbaudīsiet sirsnīgo Latgales viesmīlību.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīcu dienās “Spāģos” tiks piedāvāts baudīt maltīti netraucēti un paša izvēlētā pagalma nostūrītī. Baudīsim ģimenes iecienītākos ēdienus – ugunskura zupu, uz iesmiem ceptu gaļu, tradicionālos kāpostu tīteņus, konditorejas izstrādājumus, mājas limonādi, bērnu kokteiļus un citus gardumus.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Improvizētā kafejnīca iekārtota pagalmā pie Briežuciema Tautas nama un ar pašu gatavotiem lauku labumiem viesus sagaidīs čaklākie un viesmīlīgākie briežuciemieši. Ikviens te tiek gaidīts uz kopīgu lustēšanos latgaliskā gaisotnē!

Uzzini vairāk

Apskates objekti

Piecās muzeja ekspozīciju zālēs mūsdienīgos izteiksmes veidos tiek atspoguļota tradicionālā mūzika, folklora, paražas, psalmi, Maija dziedājumi, cilvēku prasmes un citas Ziemeļlatgales vērtības. Ekspozīcija “Ziemeļlatgale Latvijas neatkarībai”. Ekskursijas gida vadībā pa Balvu muižas apbūves teritoriju, Balvu pilsētu.

Meistara Ērika Kanaviņa pašdarinātais plosts var uzņemt uz sava klāja līdz 25 personām un izvizināt pa Balvu ezeru, baudot pilsētas skaistumu no cita skatu punkta. Iepriekšēja rezervācija obligāta.

Veikparks ar 200 m garu kabeļveikborda trasi un piepūšamo ūdens atrakciju parks. Inventāra, kamatarānu, SUP dēļu noma.

Vairākās istabās izvietotas dažādas ekspozīcijas, kas aptver laika periodu no 1920 līdz 1960. gadam, kad Viļaka ietilpa Jaunlatgales, Abrenes apriņķī. Retro velosipēdu noma. Iepriekš pieteikties!

Retro motociklu kolekcija – vairāk kā 100 dažādi motocikli, vairums no tiem darba kārtībā. Vizināšanās ar motocikliem, atraktīva darbošanās gan ģimenēm, gan lielākām grupām par un ap moto tēmu. Gaisotnes nodrošināšanai – atribūtika retro stilā. Iepriekš pieteikties!

Viļakas ezerā atrodas sala 1,8 ha platībā un uz tās joprojām saglabājušies fragmenti no Marienhauzenas pils, kura celta 1293. gadā. Uz salas izveidota pastaigu taka (442 m). Līdz ezera salai ved viens no garākajiem pontonu tiltiem Latvijā 144 m garumā.