Badīgs kā vilks? Piestāj Sēlijas salās!

Salas ir visur Sēlijā, bet kur tad pati Sēlija? Ja skatās no Rīgas puses, tad tā ir zeme, kas no Jaunjelgavas vai, pa citu ceļu – no Mazzalves, līdz pat Kaplavai, starp Daugavas kreiso krastu un divu kaimiņu – Lietuvas un Baltkrievijas robežām. Senās sēļu cilts vēsturiskā zeme. Dzīve salās sēļus veidojusi par cilvēkiem, kuri prot paši par sevi pastāvēt, un mierā būt ar dzīves kārtību. Katrā salā savus likumus, ieradumus un svētkus paturēt. Viesmīlīgi atvērt durvis ceļiniekiem. Un klusējot aizdarīt melnus purvozola vārtus tiem, kuri dzīvošanu Salās vēlējušies ar varu vai slidenu viltību pārmainīt. Savu bagātību apsegt ar balto purva sūnu, lai ienācēju kārās acis to neatzīst par laupījuma vērtu…

Reiz sensenos laikos sēļu zemes klāja vareni meži, vien zinātājam pārvarami purvi un dziednieciskām zālēm bagātas pļavas. Tās vietas, kur šajos plašumos bija apmetušies cilvēki, dēvēja par salām. Daudzas ar putnu vārdiem apveltītas, jo putna lidojumā, ne cilvēka gājumā tās vieglāk sasniedzamas. Sēlija arī tagad palikusi mežu, purvu, neskartas dabas zeme. Te lāči, lūši un vilki mežā dzīvo aizvien, un neviens īpašu brēku tādēļ neceļ. Pilsētu nesamaitāti šeit ir arī cilvēki – vienpatņi,  mazliet naivi, jo dzīvo prom no kņadas, mazliet skarbi, jo jāpaļaujas aizvien tik uz sevi un tuvāko kaimiņu, noslēgti, piesardzīgi un kautrīgi, jo nav pieraduši būt uzmanības centrā. Skaņām, asām, taisnām balsīm, jo dzīvo tālu viens no otra. Saglabājuši savu valodu, noturējuši dzīvu kultūrvēsturisko saikni ar tiem sēļiem, kas Lietuvas pusē. Sēlis ir vienpatis, mežu, purvu un pļavu cilvēks, kurš nogurušam ceļiniekam aizdos savu mēteli, uzvārīs siltu zupu un nosēdinās pie sprakšķošas malkas plīts, lai kopīgi paklusētu par lielām lietām. Virsū ar savu mīlestību nemāksies, bet laipnu roku vienmēr pasniegs, nedomādams- kas viņam par to būs.

Daudzas Sēlijas mājas kafejnīcas priecēs ar savās saimniecībās audzētiem, gatavotiem, brūvētiem un citādi pašu rokām tapušiem produktiem: cigoriņu kafiju, “Sēlijas alu”, bioloģiski nozīmīgās pļavās augušām tējām u.c. Sēlija atklāsies gan no dzimtas vecmāmiņām mantotās gardās sēļu karašu receptēs, gan ienesot Amerikas dienvidu vēsmas Sēlijas vidū ar pluinītās cūkas burgeriem un citām receptēm.

10.-11.
septembris

Kafejnīcas

Lai pietuvinātu karti, turēt taustiņu "Ctrl" un izmantot peles rituli

Kafejnīcas

Mājas kafejnīcu dienas ietvaros arī mēs mūsu kafejnīcā mēģināsim uzburt šo sajūtu. Patīkama smarža, radio skaņas fonā, patīkama rosīšanās, vecie labie, visiem pazīstamie trauki un sarunas draugu, radu lokā.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Pļavas muzejs ikdienā piedāvā emocionālu dabas un vietas vēstures ekspozīciju, aizraujošus stāstus gan latviešu, gan sēļu valodā. Skatāma arī multimediju ekspozīcija „Pusnakts pļavā”.

Uzzini vairāk

Jūs tiekat gaidīti Šēderē pie upes. Šeit paveras jauki dabas skati. Tos varēs mierīgi izbaudīt ēdot gardus ēdienus. Gaidītas ir ģimenes ar bērniem….rotaļu laukums, spēļu placis un citas aktivitātes gaidīs ikvienu!

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīcu dienās varēs baudīt ēdienus un dzērienus ar apkārtnē ievākto savvaļas augu piedevu, piedalīties meistarklasēs ( ārstniecības augi pudelītēs un burciņās), uzzināt pirtī iešanas “ knifiņus”, iemēģināt roku pirtsslotas siešanā. Varēs iegādāties uz vietas tapušo ārstniecības augu produkciju.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas Kafejnīcu dienas laikā par jūsu ierašanos priecāsies un jūs laipni uzņems “Radošā studija Sunākste”, kas piedāvās baudījumu “gan miesai, gan garam”: izbrauciena laikā ar zirga pajūgu jūs dzirdēsiet daudz interesanta par Sunāksti, maltītes laikā saieta namā baudīsiet sēļu virtuves ēdienus dzīvās mūzikas pavadījumā ar iespēju piedalīties “Brīvajā mikrofonā” kopā ar Sunākstes “Laimīgo Gadījumu”.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Raiņa bērnības mājās “Tadenavā” caur spēlēm un rotaļām saredzi, saklausi un ar rokām sajūti to, kas veidojis Raiņa dzīves pirmos bērnības gadus.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Amatierteātra “Pirmā Prognoze” dalībnieki ir dažādu profesiju pārstāvji. Viena no aktrisēm ir cieši saistīta ar ēdienu gatavošanu, tādēļ nolēmām piedalīties šajā akcijā. Pie muižas dīķiem lapenē ar āra kamīnu ir omulīgi un skaisti: redzama arī Daugava. Tāpēc gaidīsim viesos!

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Mājas kafejnīcu dienās būs iespējams baudīt šīs puses tradicionālo pupiņzupu ar grūbiņām un žāvētu cūkas špilkumiņu. Desertā būs īpašās kroga pankūkas, kuru recepti zina tikai pārvaldniece Evita. Tikai viņa prot tās izcept īpaši gardas uz čuguna krāsniņas kroga dārzā apmeklētāju klātbūtnē.

Uzzini vairāk

Raibie labumi no mazpilsētas Subates krājumiem. Piedāvājumā sēļu, ebreju un citu tautu ēdieni, tik pat raibi kā paši pilsētas iedzīvotāji.

Uzzini vairāk

Silenieku pirtiņa uzņem ciemiņus nakšņošanai un piedāvā pirti ka ari karsto kublu. Saimniece Aija pluinītās cūkas burgeru pirmo reizi mēģināja jau pirms 9 gadiem Vācijā. Atradusi labāko recepti 2 sezonas to gatavoja izbraukuma ēdināšanā.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Ja gribi dziedāt, sadziedi kopā ar mājiniekiem, ja gribi pabūt romantiskā nošķirtībā, ņem savu maltīti līdzi pilskalna virsotnē un baudi to tur, zem ozola. Mazliet hipsterīga lauku noskaņa pavisam brīvā garā – tā Pilskalnos svinēsim mājas kafejnīcu dienas Sēlijā!

Uzzini vairāk

Saimniecība “Pilkalne” piedāvā naktsmītnes iespējas, kur arī ir pieejama vieta viesībām. Viesības laikā var izmēģināt kārtīgu Sēlijas pirti.  Tuvumā var apskatīt klēts ar kalti. “Mājas kafejnīcu dienas” ietvaros viesi varēs iepazīties ar pašaudzētam aitām.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Brīva atmosfēra, fona mūzika, izklaides tiem, kas to to vēlas, tirdziņš. Un, ja nebūsi steidzīgs, pēc ieturētas maltītes varēsi izstaigāt netālu esošo Saules skvēru, kā arī Rubeņu dabas parku, kur tad vēl, ja ne uz turieni rubenieši ved savus ciemiņus!

Uzzini vairāk

Gaidām ciemos mūsu skaistajā terasē, pašā ciemata centrā uz Pēcpusdienas tējas pieredzi. Jūties kā Džeinas Austenas romānā malkojot īstu Angļu tēju ar garšīgām maizītēm un kūciņām. Iespējams pieteikt ekskursiju pa īpašumu un apskatīt zirgus.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Ikdienā “Muižiņa” piedāvā bišu produktu iegādi, karstās baļļas un lapenes nomu un gulēšanu uz bitēm. Mājas kafejnīcu dienu laikā, viesiem tiks piedāvāti vietējo izejvielu našķi. Iespēja gulēt uz bišu stropiem un karsēties baļļā. Iespējams iegādāties bišu produktus, vaska sveces.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Uz vietas būs iespēja iegādāties adītas zeķes, cimdus un citus roku darinājumus, mājas zefīru, mājas dārzeņus, mājās ceptu maizi, pašu fermentēto tēju dažādu veidu. „Mājas kafejnīcu dienās” bērniem būs iespēja piedalīties aušanas meistarklasē un no dabīga materiāla noaust nelielu sedziņu.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Gādāsim , lai kādu gardumu var paņemt līdzi uz mājām. Ciemos gaidām visus, kuri vēlas dzirdēt barona vai baroneses stāstus ar humora dzirksti un mieloties muižas verandā. Tā ir nesteidzīga viesošanās, dabas skaistuma un ēdiena baudīšana.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Ikdienā Kafejas Fabrikā gatavojam cigoriņu kafeju, aicinām apmeklētājus uz fabrikas apskati, procesa iepazīšanu un slavas dziesmu cigoriņam. “Mājas kafejnīcu dienās” laikā piedāvāsim melleņu klimpu zupu, cigoriņu kafeju ar piedevām ( piens, putukrējums, mini zefīri, medus) un kafejas cepumu.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi

Zemnieku saimniecība “Gundegas” pamatā nodarbojas ar vasaras puķu, dārzeņu, krāšņumaugu, ziemciešu stādu audzēšanu. Kā papildus piedāvājums – atpūta pie Daugavas, sup dēļu un laivu noma, telšu vietas ar lapenīti, ugunskura vietu un grilu.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Bebrenes vispārizglītojošā un profesionālā vidusskola atrodas Grāfu Plāteru-Zībergu muižas kompleksā. Skolā kā jau skolā – gūstam zināšanas, apgūstam dzīvesprasmes un radoši izpaužamies.

Uzzini vairāk

Omulīga mājas kafejnīca “Dzirnas” darbosies ārā pie Bebrenes dzirnavām, kur ikviens varēs izbaudīt mierīgu un nesteidzīgu gaisotni lauku vidē.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Ikdienā saimniecība “Sīmaņi” sniedz ēdināšanas pakalpojumus, nodarbojas ar biškopību, augļkopību. Krūmmelleņu audzēšanu. Mājas kafejnīcu dienu laikā viesiem piedāvāsim jauno Sēlijas garšu.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Šoreiz franču virtuves delikateses un klasiskie gardumi, dzīvā mūzika akordeonā pavadījumā Raita Zapacka izpildījumā, nesteidzīga un rimta dzīves svinēšana un protams – iepazīšanās ar topošo dzelzceļu stacijas priekšnieka pavadībā.

Uzzini vairāk

Draudze savus svētkus svin plašajā baznīcas pagalmā vai omulīgajā draudzes namā, kur viesi tiek cienāti ar nu jau slaveno ugunskura zupu un citiem našķiem.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Kalkūnes muiža ik gadus esot svinēti ražas svētki, tā ļaudis runā, kad galdā ceļ visu, kas vasarā izaudzis un rudenī nobriedis. Tāpēc šogad Augustplatz esam nolēmusi celt godā šo tradīciju un sasaukt viesus uz ražas svētku balli.

Uzzini vairāk
Veģetāriešiem draudzīgi
Aktivitātes

Boļānu ļaužu priekšteči minuši šīs sētas celītes un apstrādājuši laukus, kad nebija vēl mums visiem zināmās “brīvlaisšanas”.

Uzzini vairāk
Aktivitātes

Viesiem būs iespēja izstaigāt skaisto piemiņas dārzu un atjaunoto māju, nobaudīt vairākas Paula Sukatnieka selekcionētās vīnogu šķirnes. Pauls Sukatnieks audzēja simtiem rožu, viskošākajās krāsās un arī šobrīd ikvienam būs iespēja izbaudīt vīnogu lapu tējas dzeršanu rožu dārzā.

Uzzini vairāk

Apskates objekti

Staburaga piemiņas vietā paveras neparasts skats un īpašas sajūtas. Lai gan klints nu jau labu laiku pavada zem Pļaviņu ūdenskrātuves ūdens, tā īpašā aura ir jūtama vēl šobaltdien. Sajūtu paspilgtina boja, kas ielaista vietā, kur kādreiz atradusies Staburaga klints spice ar avotu. Parks ir piemērots miera un plašuma baudītājiem, vēstures mīļiem un jebkuriem interesentiem kam patīk leģendām apvītas vietas.

Iepazīt Sēlijas unikalitāti tās pievārtē iespējams Ērberģes muižas kungu mājā, kas saglabājusies līdz mūsdienām. Tajā atrodas Mazzalves pamatskola. Muižā darbojas aktīvi cilvēki, kas uztur ne vien zinību, bet arī vēsturisku garu. Iepriekš piesakoties var apskatīt barona pudeļu kolekciju, pie muižas esošo slaveno Marijas tiltu un iepazīt Sēlijas sakrālo mantojumu Ērberģes pusē. 

Augstākā vieta Sēlijas paugurvalnī – Ormaņkalns (167 m augsts paugurs, relatīvais augstums – 86,5m).Šī bijusi populāra seno latviešu pulcēšanās vieta – teikas vēsta, ka no šī kalna saucēji pulcējuši ļaudis uz sapulcēm un svētkiem – lūk arī skaidrojums dabas parka nosaukumam „Sauka”. Ormaņkalnā atrodas atpūtas vieta ar nojumīti, netālu esošajā Borīšu kalnā ir skatu tornis, kas parasti tiek saukts par Ormaņkalna skatu torni. 

Gleznainais Zasas muižas parks esot samazināta Gatčinas parka kopija, nosaukts barona fon Zasa vārdā. Uzsākts veidot jau 18. gadsimtā kā ainavu parks romantiskā stilā. Uzkalniņi, saliņas, tiltiņi, taciņas, muižas parku stila lapenītes un vides objekti gaida ik uz stūra, lai parka viesiem izstāstītu dažādu gadsimtu leģendas, kas šeit mājo.

Alpaku Sala ir alpaku audzētava Sēlijā. Šeit vienmēr ir alpaku gadalaiks, atpūta dabas skaņās, alpaku vilnas dzija un adījumi un mazo alpacēnu rotaļas. “Dzīparu “ mājā viss interesantais par diega tapšanu piedāvā izzinošu atpūtu ģimenēm – baudīt alpaku sabiedrību dabas skaņās bez cilvēku “burziņa” un uzzināt par alpakām visu, ko zina saimniecības īpašnieki. (Iepriekšēja pieteikšanās).

Subates pilsētas vēsturiskais centrs ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis, veidojies 16. – 19. gs. Līdz mūsdienām no tā veidola, ko ieskāva četru dažādu ticību dievnami, mazstāvu koka apbūve, kas rindojas gar šauru un līkumotu ieliņu malām, nav saglabājies viss. Dabas apstākļi – pilsētas atrašanās subglaciālās iegultnes krastos (ar Lielo un Mazo Subates ezeru tajā) piešķīruši pilsētai Latvijai neierastas skatu perspektīvas.