Dārzniecība “Dobītes” ir ģimenes stādaudzētava ar plašu un krāsainu augu sortimentu. Piedāvājumā ir gan viengadīgie, gan daudzgadīgie augi, kā arī dažādi garšaugi un dārzeņu stādi. Astoņu pastāvēšanas gadu laikā ir notikusi izaugsme gan sortimenta, gan platības ziņā un arvien ir vēlme izmēģināt ko jaunu, tāpēc šogad izmēģinām kaut ko jaunu – Mājas kafejnīcu dienas.
Māju kafejnīcu dienās piedāvāsim ēdienus un dzērienus, ko paši ļoti esam iecienījuši un kuru pagatavošanā izmantosim lielāko daļu no tā visa, ko paši audzējam gan “Dobītēs”, gan piemājas dārziņā. Vēlamies izcelt baklažānu, sezonas dārzeņus un garšaugus!
Radīsim garšas noskaņas no Latvijas līdz Vidusjūrai un Āzijai.
Mājas kafejnīcu dienās būs mini meistarklase garšaugu cukura un sāls gatavošanā. Saimniece Sandra parādīs un pastāstīs, kur daudzus garšaugus, ko audzē “Dobītēs”, izmantot ikdienā. Plānojam, ka būs katrā dienā 1 muzikāls pārsteigums no vietējiem amatierkolekīviem.
Būs iespēja iegādāties ģimenes saimniecībā audzētus kartupeļus, kā arī “Dobīšu” plašo stādu klāstu.
Aktivitātes
- Ekskursija pa dārzniecību saimnieces pavadībā 26.07. un 27.07. plkst 12:30– bez maksas
- Meistarklase garšaugu cukura un sāls gatavošanā 26.07. un 27.07. plkst 15:00– 5 eur
- Erudīcijas konkursi par augiem, sēklām.
- Bērnu stūrītis krāsošanas aktivitātēm un smilškaste ar mazā saimnieka auto parku.
Apskates objekti
Piemājas saimniecībā “Mačēni” – senlietu kolekcijā “Sendienas” aplūkojamas dažādas tematiskās sadzīves, saimniecības un citu dzīvei praktisku priekšmetu kolekcijas.
Sākotnējais saimnieku hobijs pārvērties vērienīgā kolekcijas izveidē – kolekcionējot rakstāmrīkus (šobrīd vairāk par 4000 eksemplāru!), skolas lietas, virtuves piederumus, medicīnas priekšmetus, kā arī veļasmašīnas un automašīnas, apgaismes ierīces, piena pārstrādes un lauksaimniecības iekārtas, un daudz kas cits! “Sendienās” apskatāmas atbilstoši kolekcionētajiem priekšmetiem ierīkotas izstāžu zāles– “piena istaba”, “guļamistaba”, “virtuve”, “frizētava”, “klase”, ārā apskatāmas ugunsdzēsēju mašīnas, bobsleja ragavas, kā arī citi eksponāti.
Vasaras sezonā pieejama klēts īre pasākumiem (uzņemot līdz pat 70 pers.), kubls, pirts, bērnu laukums, bioloģiskās saimniecības apskate.
Skaistkalnes Magazīnas klēts vēsturiski iekļāvusies Skaistkalnes (Šēnbergas) kopējā muižas ansamblī. Ēka celta 19. gs. sākumā, būvēta no apskaldītiem laukakmeņiem, faktūra ar javā iespiestu sīku ķīlējuma apmetuma rakstu – tajā savulaik glabātas pārtikas (lielākoties – labības) rezerves. Ēkai raksturīgi biezie mūri un sienas, kā arī šaurie, šaujamlūkām līdzīgie logi un zemas arkveida ieejas durvis. Magazīnas klēts ir viena no izteiksmīgākajām kādreizējās muižas apbūves ansambļa elementiem – tā ir reģiona nozīmes arhitektūras piemineklis.
Šobrīd šeit apskatāma interaktīva ekspozīcija par Skaistkalnes karsta kritenēm un to ģeoloģiskajiem procesiem!
Skaistkalnes Magazīnas klētī izvietota interaktīva un izglītojoša ekspozīcija, lai izceltu Skaistkalnes unikalitāti un izglītotu par ģeoloģiskiem un ģeomorfoloģiskiem procesiem šajā pusē. Ekspozīcijas mērķis – ar multimediju risinājumiem parādīt, kas ir Skaistkalnes karsta kritenes, kā tās rodas, kas notiek zem zemes un virszemē, kā arī gluži vienkārši pārsteigt apmeklētājus. Interaktīvo ekspozīciju būs iespējams papildināt ar pārgājienu uz Skaistkalnes karsta kritenēm mežā, lai ieraudzītu šīs unikālās dabas vērtības savām acīm. Ekspozīcija piemērota kā pieaugušajiem, tā arī bērniem – iespējams līdzdarboties arī radošajās ģipša darbnīcās.
Skaistkalnes karsta kritenes ir ģeoloģisks un ģeomorfoloģisks dabas piemineklis, un vairāk kā 100 ha platībā šī karsta teritorija iekļauta Eiropas aizsargājamo teritoriju Natura 2000 sarakstā. Kaimiņos no Skaistkalnes – karsta procesu areāls turpinās arī Lietuvas teritorijā, kur izveidots Biržu reģionālais parks.
Karsts ir neparasts ģeoloģisks process, kas notiek pazemē. Tur ūdens veic šķīstošu iežu, kā piemēram, ģipšakmens, dolomīta, smilšakmens, vai citu iežu skalošanu, kas tādējādi izraisa apakšzemes tukšumu – piltuvju, aku, kanālu, dobumu vai alu – rašanos, kuriem savukārt pakāpeniski paplašinoties, rodas iebrukumi. Šī procesa laikā var rasties ne tikai kritenes, bet arī sausgultnes, kriteņu avoti, kriteņu ezeri. Karsta procesa iemesls tieši Skaistkalnes apkārtnē meklējams tajā, ka šajā apvidū atrodami nozīmīgi ģipšakmens slāņi un apvidu no abām pusēm ieskauj divas upes – Iecava un Mēmele – pazemes ūdens straumju rezultātā rodas šie unikālie dabas veidojumi.
Ne viens vien skaistkalnietis vai tuvumā dzīvojošais iedzīvotājs zina stāstus par to, ka zeme pēkšņi atveras, pazūd zirgs vai kaza, vai zemnieka apstrādātie lauki pēkšņi pārtop par maziem ezeriņiem… ne velti kritenēm doti arī atbilstošie nosaukumi – Siena dobe, Kazas dobe, Šķūņa kritene, un vēl daudzas citas!